Myši majú v sebe bielkovinu agresivity

6.12.2007 09:49:08 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 2536x

V tele myší našli vedci feromóny agresivity, ktoré sú dôvodom súbojov medzi súperiacimi samcami.

 

Vedci zo Scrippsovho výskumného ústavu v Kalifornii zistili, že myši vylučujú v moči minimálne dve chemikálie, ktoré môžu za ich bitky.

Nervy v nose dospelej myši dokážu zachytiť tieto bielkoviny v moči súperov.

To stačí na stimulovanie agresívneho správania u týchto veľmi teritoriálnych hlodavcov (chránia si svoje územie a nevpustia doňho iné jedince).

Vedci vedeli, že niečo v moči samcov spôsobuje u iných samcov agresivitu. Predchádzajúce experimenty ukázali, že kastrované samce neprodukovali feromón agresivity a nevyvolávali agresívne správanie rivalov. Ak však vedci potreli močom kastrovaných samcov chrbát nekastrovaných jedincov, iné samce sa voči nim prejavili agresívne.

Lisa Stowersová a jej kolegovia z výskumného ústavu analyzovali odpovede senzorických neurónov v nosoch hlodavcov na rôzne bielkovinové zložky myšieho moču a posudzovali správanie samcov.

Identifikovali dve molekuly, ktoré vyvolávali agresivitu. Autori potom charakterizovali bunky a obvody, na ktoré tieto molekuly pôsobili. Samce myší sú vo svojom teritóriu veľmi agresívne, bolo však ťažké zistiť prečo.

Vedci okolo doktorky Stowersovej predpokladajú, že feromóny by mohli prenášať aj informácie o vlastnostiach druhej myši ako pohlavie, vek alebo stav, ale táto hypotéza zostáva nepotvrdená.