Vyrábali indiáni v Novom Mexiku pivo?

7.12.2007 11:57:41 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2183x

Názor niektorých archeológov, že indiánov s alkoholom zoznámili Európania, nemusí byť podľa najnovšieho výskumu pravdivý.

 

Nálezy úlomkov nádob v štáte Nové Mexiko v USA spolu s laboratórnymi analýzami otvárajú možnosť, že jedlo a nápoje vyrobené z vykvasenej kukurice poznali pôvodní obyvatelia Ameriky už niekoľko storočí pred príchodom Španielov.

„Medzi archeológmi existoval názor, že kým Španieli nepriniesli na juhozápad nového kontinentu víno, indiáni alkohol nepoznali,“ hovorí Gleanna Deanová, archeologička zaoberajúca sa touto problematikou. „Je to pre mňa nepochopiteľné, nevidím dôvod, prečo by mala byť naša časť izolovaná. Podľa tejto teórie by boli indiáni v pueblách jediní obyvatelia tejto časti zeme, ktorí nikdy nepočuli o procese kvasenia.“

Existujú mnohé historické dôkazy o známej fermentácii v rôznych častiach sveta. Kvasnice sa využívali všade. V Európe sa pilo pivo, lebo fermentácia čistila vodu. V Egypte namáčali chlieb do vody aby tak vytvorili pivo. Indiáni v severnom Mexiku dodnes pijú slabé pivo nazývané tiswin, ktorá sa vyrába kvasením jadier kukurice.

Mohli starí farmári bývajúci v pueblách v Novom Mexiku, Arizone, Uthau a Colorade robiť niečo podobné?

V spolupráci s výskumníkom národných laboratórií Tedom Borekom skúmala Deanová tri typy vzoriek – nádoby, v ktorých sama navarila tiswin, varné nádoby používané indiánmi kmeňa Tarahumara a kúsky nádob nájdené pri vykopávkach 800 rokov starých usadlostí v Novom Mexiku

Borek využil pri analýze pár vznikajúcich jemným zahrievaním vzoriek plynovú chromatológiu a hmotnostnú spektrometriu.

Napriek tomu, že je ešte potrebná podrobnejšia analýza, vedci našli mnohé podobnosti medzi všetkými vzorkami. Je však možné že kukurica v starej nádobe vykvasila bez vedomia majiteľa a teda produkt nebol určený na pitie.

Až ďalší výskum ukáže, či lahodnú chuť piva a kúzlo alkoholu poznala aj táto skupina pôvodných obyvateľov Ameriky.

originál článku