ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Opice vidia, opice plánujú, opice robia

11.12.2007 13:35:18 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1993x

Koľkokrát za deň uchopíte predmet ako ceruzku alebo pohár? Vykonávame túto úlohu bez toho, aby sme o nej rozmýšľali, napriek tomu je mechanizmus plánovania nevyhnutný pre túto akciu pomerne zložitý. Spôsob, akým dospelí ľudia uchopujú objekty, je viac ovplyvnený znalosťou tejto činnosti, než vzhľadom a umiestnením objektu. Psychológovia to nazývajú “end-state comfort effect,” ak si človek osvojí nezvyčajnú a možno aj nepohodlnú pózu, ktorá mu uľahčí používanie objektov.

 

Napríklad čašník dokáže zodvihnúť prevrátený pohár jednoduchým pohybom ruky, ak do neho chce naliať vodu. Kým tento pohyb môže byť na prvý pokus zložitý, dovoľuje čašníkovi zachovať pokoj pri otáčaní pohára a nalievaní vody.

Stáva sa to v dôsledku schopnosti plánovania motorických pohybov, ktorá je kľúčová pri uľahčovaní evolúcie používania zložitých nástrojov u ľudí? Ak by to bolo tak, mohli by sme predpokladať, že len ľudia budú vykazovať túto schopnosť. Alebo bude táto schopnosť vlastná ľuďom a živočíšnym druhom, ktoré narábajú s predmetmi. Overiť hypotézu možno pomocou testovania zvierat, ktoré nástroje nedokážu používať.

Psychológovia z Pennsylvánskej štátnej univerzity Dan Weiss, Jason Wark a David Rosenbaum sa rozhodli zistiť, či jedince kosmáčov (živočíšny druh, ktorý nedokáže používať nástroje) vykážu spomínaný efekt. V prvom experimente pred nich predložili malý pohár s cukríkmi. Pohár bol buď prevrátený alebo postavený normálne. Otázkou bolo, či sa dokážu tieto opice, ktoré nepoužívajú nástroje, prispôsobiť situácii a dostať z pohára cukrík von za každých okolností.

Výsledky sú fascinujúce. Opice sa správali veľmi podobne ako dospelí ľudia. V druhom experimente si museli opice poradiť s iným tvarom pohára a tiež ho dokázali automaticky otočiť.

Výskum je prvým, ktorý ukázal sofistikovanejšie motorické plánovanie u druhov rozdielnych od človeka.

Ukázal tiež, že ak druhy nepoužívajú nástroje, nie je to pre to, že nedokážu plánovať a premyslieť ich využitie, ale že táto ich schopnosť je obmedzená.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,59
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.