ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Divým lososom hrozí lokálne vyhynutie

14.12.2007 15:32:13 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 1922x

Podľa štúdie vymierajú divé lososy na západnom pobreží Kanady vďaka parazitom z blízkych rybích fariem.

 

Počty lososa ružového prudko klesajú a ak sa nič nezmení, do desiatich rokoch podľa výskumníkov vyhynú. Zistenia zvyšujú vážne obavy z rozširovania akvakultúry.

Morské vši, ktoré sa rozmnožujú na farmách, napádajú lososy, ale doteraz odborníci nepoznali veľkosť ich vplyvu na divú populáciu lososov.

„Vplyv je taký výrazný, že ohrozuje celú populáciu divých lososov,“ povedal Martin Krkosek z University of Alberta v Edmontone, ktorý viedol výskum.

Vedci analyzovali údaje o počte jedincov v populáciách lososov, ktoré prišli alebo neprišli do styku s rybími farmami, pri západnom pobreží Kanady za posledných 40 rokov.

Pomocou matematického modelu rastu populácie ukázali, že morské vši z priemyselných rybích fariem znižujú počty ružového lososa – Pacifického druhu lososa – až na úroveň, kedy môže druh lokálne za osem alebo aj menej rokov úplne vyhynúť.

„Pravdepodobnosť vyhynutia je 100% a ide len o to, ako dlho to bude trvať,“ povedal Krkosek.

Vedci tvrdia, že komerčné lososie farmy sú rajom pre morské vši – parazity, ktoré sa prichytia na koži a svaloch lososov. Dospelé ryby napadnutie niekoľkými parazitmi dokážu prežiť, mladé lososy sú ale bezbranné. Do styku so všami prichádzajú lososy, keď migrujú z riek do mora cez rybie farmy.

„Chovanie lososov narúša prirodzený zákon prírody,“ vysvetľuje Alexandra Mortonová, ktorá sa tiež podieľala na výskume. „Za normálnych okolností nie sú mladé lososy vystavené morským všiam, pretože dospelé jedince, ktoré ich prenášajú sú ďaleko. Rybie farmy však spôsobujú kontakt mladých lososov so všami. Tie nie sú pripravené odolávať im a ani im neodolávajú.“

Vedci tvrdia, že existuje množstvo riešení tohto problému. Medzi nimi sú aj odstránenie rybích fariem z prirodzených migračných trás lososov, alebo úplná izolácia umelo chovaných rýb od okolitého mora.

Dr. Krkosek tvrdí, že vplyv rybích fariem na divé lososy je v Kanade emocionálnou, politickou a ekonomickou debatou. Losos je totiž považovaný za kanadský národný poklad, ale jeho umelý chov je ekonomicky výhodný. Na miestach, kde sa nedarí prirodzenému rybárstvu je umelý chov potrebný pre chod ekonomiky. „Farmy sú potrebné, ale existuje mnoho spôsobov, ako ich prevádzkovať bez toho, aby škodili životnému prostrediu,“ povedal.

Podobná situácia ako v Kanade je aj v Nórsku a Škótsku. V Škótsku ale už dlhé roky funguje spolupráca medzi priemyslom, vládou a ochranou prírody a vďaka prijatiu mnohých účinných opatrení sa za posledné roky počty divých lososov zvýšili.

Kanaďania dúfajú, že sa im podarí presvedčiť vládu krajiny a zaviesť podobné opatrenia aj v ich krajine, aby sa podobný prípad ako na západnom pobreží, kde sa s populáciou lososa už prakticky lúčia, nikdy a nikde neopakoval.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,27
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.