Veľké kolesá pre malé autá

14.1.2007 19:36:24 | Redakcia portálu
Gregory Mone | Počet zobrazení: 26749x

Chemici vytvorili najmenšie autá na svete, molekulu za molekulou. Nie je to žiadna hračka, autá skutočne fungujú.

 

Najvýkonnejší výrobca áut na svete sídli v laboratóriu Riceovej univerzity v Houstone, kde chemik James Tour spolu so svojimi kolegami vytvorili bilión biliónov nanoskopických áut. Malé autíčka sú široké len 10-9 metra, 25 000 by ich mohlo vedľa seba parkovať na hrane papiera. Nejde len o ďalší nano-trik. Tourove autá by jedného dňa mohli vyrezávať malé kanáliky v silikóne a vytvárať výkonnejšie počítačové čipy. Aj keď iné skupiny už vytvorili „nanoautá“, ktoré sa po povrchu dokážu kĺzať alebo šmýkať, Tourov tím je prvý, ktorý vytvoril autá s otáčajúcimi sa kolesami. Aby sa autá dali do pohybu, vedci buď nahrejú atomickú hladkú zlatú cestu (teplotný rozdiel prinúti kolesá otáčať sa) alebo použijú malý mikroskop na vyslanie zväzku elektrónov, ktorý ťahá auto statickou elektrinou. Tour verí, že v budúcnosti dostanú jeho autá vlastný pohonný systém. „To čo chceme spraviť teraz, je vložiť do toho interný motor a riadiť to,“ hovorí. Vo výskume je niekoľko rozličných motorov, vrátane motora poháňaného fotónmi. Tour tiež vylepšuje nové modely ako „nanokamión“, ktorý dokáže prenášať napr. molekuly kyslíka.

Vo vnútri „nanoauta“: 


Motor: Niektoré autá budú používať motor na svetelný pohon. Fotóny budú narážať na molekulu podobnú vodnému mlynu v podvozku, a tým spôsobia reakciu, ktorá bude otáčať kolesami.

Príves: Kolesá sú vyrobené z uhlíkových sfér. Uhľovodíková náprava sa točí kolmo na podklad, takže kolesá prejdú cez hrbole.

Batožinový priestor: Kamiónový model bude v sebe obsahovať molekulu, ktorá bude mať funkciu držiaka nákladu pre prenos iných molekúl.

Cesta: Nahriaty zlatý povrch dovoľuje uhlíkovým kolesám otáčať sa voľne.

Originálne znenie článku >> TU