Nanobiblia: Starý zákon na špendlíkovej hlavičke

21.12.2007 11:27:34 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2660x

Vedci z Technion-Israel Institute of Technology vytlačili celý Starý zákon na silikónový čip, ktorý je menší ako hlavička špendlíka.

 

Nápad zapísať Starý zákon na taký malý povrch dostal profesor Uri Sivan, ktorý je vedúci univerzitného Inštitútu nanotechnológií Russella Berrieho.

Zariadenie nazývané generátor zameraného lúča iónov napísalo text pomocou strieľania malých iónov gália na zlatý povrch, ktorý pokrýval základnú vrstvu kremíka. Proces by sa dal prirovnať ku kopaniu jamy v zemi pomocou vodného dela. Lúč iónov vyleptal povrch zlatej vrstvy a tým sa stal spodný kremík viditeľný.

Napísanie celého textu Starého zákona trvalo 90 minút. Vytvorenie počítačového programu, ktorý riadil generátor lúčov, trvalo tri mesiace.

„Projekt nanobiblie demonštruje veľkosť miniaturizácie, ktorú máme k dispozícii,“ povedal Sivan. „Výskum by mohol viesť k vytvoreniu dokonalejších miniatúrnych štruktúr a obrazov v škále nanometrov, čo by umožňovalo uloženie informácií na veľmi malej ploche a využitie molekúl DNA na uloženie údajov.“

Podľa vedcov teraz nanobibliu odfotografujú a zväčšia 10 000-krát. Stále bude dostatočne malá na to, aby sa zmestila do obrazu, ktorý zavesia na stenu fakulty fyziky. Veľkosť fotografie umožní čítať celý Starý zákon voľným okom. Veľkosť každého písmenka bude tri milimetre. Originálna nanobiblia bude zobrazená vedľa fotografie.

originál článku