Prvý krok k vzniku slnečnej sústavy datovaný

21.12.2007 12:13:56 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2055x

Vedci z UC Davis datovali prvý krok formácie slnečnej sústavy, keď splynul medzihviezdny prach do veľkého množstva skál, do času pred 4, 568 miliardami rokov s rozmedzím 2,08 milióna rokov.

 

Vedci určili čas analýzou typu meteoritu nazývaného uhlíkatý chondrit, ktorý je najstarším materiálom zachovaným z čias vzniku slnečnej sústavy.

Fyzika a načasovanie prvej etapy formácie planét sú pre vedcov nie celkom známe. Preto môže určenie časových obmedzení pomôcť fyzikálnym modelom vysvetľujúcim toto obdobie.

V druhej etape sa hmoty skál veľkosti pohorí spájali a rýchlo narástli do 20 planét veľkosti Marsu a v tretej, poslednej, etape narážali tieto malé planéty do seba v sérii kolízií, z ktorých vznikli planéty ako ich poznáme dnes. Dátumy týchto etáp sú pomerne presne určené.

Uhlíkaté chondrity sú vytvorené z guľôčok silice a zrniek kovov uložených v čiernej živnej hmote medzihviezdneho prachu bohatej na organické látky. Hmota je relatívne bohatá na mangán, a guľôčky sú bohaté na chróm. Sledovaním množstva meteoritov zozbieraných na našej planéte zistili vedci priamu súvislosť medzi pomerom množstva mangánu a chrómu, množstvom živnej pôdy v meteoritoch a množstvom chrómu-53.

Tieto meteority sú podľa vedcov kozmické sedimenty. Pomocou merania množstva chrómu-53 v meteoritoch mohli vedci určiť pôvodné množstvo rádioaktívneho izotopu mangán-53, čo im dalo informáciu o veku kameňa. Porovnali množstvo mangánu-53 s mladšími, vyvretými meteoritmi so známym vekom nazývanými angrity.

Vedci odhadli čas vzniku uhlíkatých chondritov na dobu pred približne 4,568 miliardami rokov, ktorá začínala 910 000 rokov skôr a končila 1 170 000 rokov neskôr.

„Zachytili sme moment v histórii, kedy sa častice tohto materiálu spojili do celku,“ vyjadrili sa výskumníci.

originál článku