ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Krok k odhaleniu príčiny migrény

27.12.2007 10:34:38 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 2034x

Vedci môžu byť o krok bližšie k odhaleniu príčiny niektorých typov ničivej bolesti hlavy.

 

Francúzsky tím vedcov pozoroval aktivitu hypotalamovej časti mozgu počas migrény. Hypotalamus bol dlho považovaný za možnú príčinu vzniku migrény, pretože reguluje fyziologické odpovede na podnety, ktoré spôsobujú bolesti hlavy, napríklad hlad. Objav európskych vedcov by mohol viesť k novým spôsobom liečby bolestí.

Vedci z nemocnice Rangueil použili techniku nazývanú „tomografia emisie pozitrónov“, ktorá porovnáva funkčnú aktivitu v mozgu, u siedmich pacientov, ktorí mali najbežnejší typ migrény.

V minulosti vedci pozorovali aktiváciu v mozgovom kmeni a strednom mozgu, a komplikácie v niektorých oblastiach mozgovej kôry.

Nová štúdia by mohla poskytnúť podrobnejší popis podmienok z dvoch hlavných dôvodov. Prvým je, že časovanie výskumu bolo v minulosti kľúčové a nedostatočné. Aby sa zachytila bolesť, pacienti sa museli bez akejkoľvek liečby rýchlo presunúť do nemocnice, čo im ale trvalo v priemere tri hodiny a teda k pozorovaniu vplyvov došlo veľmi neskoro po vzniku bolesti. Druhým dôvodom je, že pozorované reakcie boli spontánne a nie chemicky navodené, ako je to pri iných laboratórnych testoch.

Vedúca výskumného tímu, Dr. Marie Danuelleová, povedala: „Ak navodíte bolesť, nezachytíte aktiváciu hypotalamu. Myslíme si, že hypotalamus hrá pri vzniku migrény dôležitú úlohu. Na to, aby sme to dokázali, by sme museli spraviť podobnú štúdiu ešte pred vypuknutím bolesti.“

Dr. Andrew Dowson z londýnskej nemocnice Kings College hovorí: „Už dlhé roky si lekári myslia, že hypotalamus súvisí s počiatočnými fázami migrény, do procesu vzniku bolesti sa však zapájajú viaceré faktory.“

Vedci pozorovali v minulosti aktiváciu hypotalamu len pri bodavých bolestiach hlavy v oblasti spánkov, čo je iný a bolestivejší prípad. Ľudia, ktorí trpia týmto typom bolestí, pociťujú bolesť pravidelne počas niekoľkých mesiacov v roku alebo každý deň v chronickej forme a v pravidelných intervaloch. Tieto bolesti sa nazývajú aj „samovražedné bolesti“, pretože sú také nepríjemné a zdrvujúce, že niektorých pacientov privedú až k samovražde.

Zistenie aktivácie hypotalamu pri migréne by mohlo vysvetliť dôvod, prečo niektoré lieky proti migréne, napríklad triptány, zaberajú aj pacientom s bodavými bolesťami v spánkovej oblasti.

Vedci z londýnskeho University College pripomínajú, že je rozdiel medzi aktiváciou hypotalamu pri dvoch rôznych druhoch bolesti. Hypotalamus nie je jeden orgán ale skupina neurónov. Myslia si, že vznik migrény nespôsobuje len hypotalamus, ale kaskádové zmeny v mnohých častiach mozgu. Neexistuje podľa nich jedna zodpovedná časť. Ide o poruchu celého mozgového systému.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,98
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.