Zdedia chrobáky Zem?

27.12.2007 11:15:03 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 3220x

Väčšina súčasných skupín chrobákov žila podľa výskumov vedcov z Imperial College v Londýne na našej planéte už v časoch dinosaurov a tieto skupiny sa stále rozširujú.

 

Na Zemi existuje približne 350 000 druhov chrobákov a pravdepodobne budú objavené milióny ďalších druhov, čo predstavuje asi štvrtinu všetkých známych foriem života na našej planéte. Dôvod takého veľkého počtu chrobákov trápi vedcov niekoľko rokov, nikdy však naňho neprišli.

Vedci teraz ukázali, že veľké množstvo skupín chrobákov sa vyvinulo veľmi skoro po vzniku prvých chrobákov a pretrvali veky. Veľa dnešných chrobákov bolo na Zemi už v jurskej dobe a žili spolu s dinosaurami.

Vedúci výskumu, prof. Alfried Vogler vysvetľuje: „Veľké množstvo chrobákov žijúcich dnes by mohlo byť výsledkom prvej evolúcie chrobákov a vysokého množstva prežívajúcich druhov, ktoré odvtedy pokračujú v diverzifikácii.“

Tím vedcov pomocou analýz postupností DNA vytvoril evolučný „rodostrom“ chrobákov. Veci dokázali porovnaním DNA 1880 druhov chrobákov rozdeliť chrobáky do skupín, ktoré pochádzajú zo spoločných predkov. Pomocou fosílií so známym vekom potom vedci určili kľúčové body a zlomy evolúcie.

Úspech chrobákov štúdia pripísala faktu, že sú bylinožravce a v období kriedy, ktoré začalo pred viac ako 140 miliónmi rokov, došlo k veľkému nárastu rastlinných druhov. Väčšina súčasných druhov hmyzu ale existovala ešte pred vznikom prvých kvitnúcich rastlín.

Chrobáky sa veľmi dobre dokážu prispôsobiť zmenám prostredia a vyvinuli si veľké množstvo štýlov života a prijímania potravy. „Na rozdiel od dinosaurov, chrobáky prežili vďaka svojej prispôsobivosti,“ vysvetľuje Vogler.

Vedci tvrdia, že pochopenie evolúcie chrobákov ej dôležitým krokom k pochopeniu sveta prírody.

originál článku