Kedy a kde začali ľudia vyrábať korčule z kostí zvierat?

28.12.2007 10:00:15 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1556x

Archeologické nálezy ukazujú, že najstarším dopravným prostriedkom poháňaným ľudskou silou, sú korčule vyrobené zo zvieracích kostí okolo roku 3000 p.n.l.. Nie je jasné, prečo a kde začali ľudia korčuľovať, pretože korčule sa našli na mnohých miestach v strednej a severnej Európe.

 

V najnovšom článku publikovanom v časopise Biological Journal uvádzajú vedci Formenti a prof. Minetti dôkaz, ktorý potvrdzuje hypotézu o vzniku korčuľovania v južnom Fínsku, kde je počet jazier na jednotku plochy najväčší na svete.

„Pred 5000 rokmi sa ľudia v strednej a severnej Európe museli prispôsobiť ťažkým zimným podmienkam a nezdá sa pravdepodobné, že korčuľovanie vzniklo ako spôsob trávenia voľného času,“ povedal Formenti. „Tak ako to bolo aj s bicyklami a lyžami, som si istý, že korčule ľudia vynašli, aby ušetrili energiu potrebnú na každodenné cesty.“

Formenti a Minetti robili experimenty na ľanovom klzisku v alpách, kde merali spotrebu energie u ľudí, ktorí sa korčuľovali na kostiach. Pomocou matematických modelov a počítačových simulácií 240 desaťkilometrových ciest ich štúdia ukázala, že pohyb na korčuliach ušetril fínskym ľuďom v zime až 10% energie. Výhoda korčuľovania v iných európskych krajinách je len 1%.

Ďalšie výskumy ukázali ako rýchlo a ďaleko sa v roku 3000 p.n.l. mohli ľudia na korčuliach dostať.

originál článku