ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

2008 - rok čoho?

10.1.2008 10:36:46 | Q
NeoCorTEXT, Nature | Počet zobrazení: 1333x

Hoci je už pár dní po 1. januári, ešte stále sme na začiatku nového kalendárneho roka. V začínajúcom roku upriami svet znova svoj zrak na niektoré aspekty života prírodného a ľudského spoločenstva.

 

Nie je jednoduché presvedčiť Organizáciu spojených národov, aby vyhlásila niečo za hlavnú tému celého roka, preto je zaujímavé, že tento rok určila OSN až 4 priority.

1. Rok zemiaku. Navrhla to peruánska vláda, nie z dôvodu, žeby zemiaku hrozilo nejaké nebezpečenstvo, ale zo snahy o zviditeľnenie dôležitosti zemiakov a ich schopnosť zmierniť chudobu vo svete. Odborníci tvrdia, že zemiaky dokážu vyprodukovať viac stravy s väčšou výživnou hodnotou na menšej ploche, než ktorákoľvek známa obilnina.

2. Medzinárodný rok hygieny a zdravotníckej starostlivosti. Bol navrhnutý so zámerom, upriamiť pozornosť na nedostatočné hygienické podmienky 41% populácie, čo predstavuje takmer 2,6 miliardy ľudí, ktorí nemajú prístup ani k základnej zdravotníckej starostlivosti. Je to v súlade s Rozvojovým cieľom milénia OSN, ktorým je znížiť do roku 2015 tento počet na polovicu.

3. Medzinárodný rok jazykov. OSN sa chce spolu s Ďalšími organizáciami snažiť o zachovanie mnohojazyčnosti ochranou svetových jazykov a kultúr.

4. Medzinárodný rok planéty Zem. Bude trvať tri roky. Program začal už v roku 2007 a potrvá až do konca roka 2009. Cieľom programu je upriamiť pozornosť na vedcov zaoberajúcich sa Zemou a na ich výskum. Vychádza z katastrofy cunami v Ázii v roku 2004, ktorá mohla spôsobiť menej strát na ľudských životoch, ak by sa venovalo viac pozornosti vedám o Zemi.

Mimo OSN sa zdá celkom jednoduché vyhlásiť rok čohosi. Preto bude rok 2008 napríklad aj:

1. Rok žaby. Organizácia Amphibian Ark vytvorila zoznam 500 druhov žiab, ktorým hrozí vyhynutie. Hovorcom programu je animovaná žaba Kermit.

2. Druhý medzinárodný rok útesov. Vyhlásila ho Medzinárodná iniciatíva koralových útesov. Cieľom roka je upriamiť pozornosť ľudí na dôležitosť koralových útesov pre svetový ekosystém.

3. Rok syra Feta v Grécku.

4. Rok skautov a strojárstva v Austrálii.

5. Rok záhrad v Anglicku.

6. Rok medzikultúrneho dialógu v Európskej únii.

7. Čínsky rok potkana.

Čo nám teda prinesie nový rok? Nemôžeme to vedieť, ale za celý portál eQuark.sk vám prajeme, aby to bolo len to najlepšie.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,18
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.