Predchodcovia Mliečnej dráhy

10.1.2008 11:11:32 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 3087x

Astronómovia skúmajúci vzdialený vesmír našli stavebné bloky špirálovitých galaxií. Jednou zo špirálovitých galaxií je aj naša Mliečna cesta.

 

Vedci objavili starobylé galaxie veľkosti desatiny z našej galaxie, ktoré boli medzi prvými galaxiami vo vznikajúcom vesmíre.

Počas miliárd rokov sa takéto galaxie spájali a vytvárali väčšie špirálovité galaxie, ako je aj tá naša.

Staré objekty známe ako Lymanove alfa emitujúce galaxie, sú dobrým prostredím pre vznik nových hviezd. Astronómovia ich môžu pozorovať v stave, v ktorom boli v čase, keď mal vesmír len niekoľko miliárd rokov.

Podľa kozmologickej teórie malé galaxie, ktoré existovali v počiatkoch vesmíru, vyrástli a zmenili sa na väčšie tým, že sa pospájali.

V minulosti už astronómovia pozorovali iné prvotné galaxie, ale tie boli oveľa väčšie a nesmerovali k vzniku špirálovitej galaxie, ale k inému známemu typu – eliptickej galaxii. Predchodcovia galaxie podobnej našej tak ostali nezachytení.

Vedci Eric Gawiser a Caryl Gronwallová použili kombináciu počítačových simulácií a kozmologickej teórie a predpovedali spôsob, akým sa budú tieto galaxie vyvíjať.

„Ukázalo sa, že dnešný potomok pozorovaných galaxií je špirálovitá galaxia podobná Mliečnej ceste,“ povedal Gawiser.

Zdá sa ale, že nie všetky galaxie vznikli spojením menších predchodcov. Niektoré objavy vedcov uvádzajú, že existuje trieda masívnych diskových galaxií, ktoré existovali už krátko po vzniku vesmíru a museli vzniknúť z veľkého oblaku plynov, ktorý sa zrútil sám do seba.

originál článku