ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Čistá voda pre najchudobnejších

10.1.2008 12:00:47 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1943x

Nedostatok vody spôsobuje veľkú núdzu vo veľkej časti Afriky a Ázie. Problém by mohli pomôcť riešiť malé decentralizované čističky vody s autonómnym zdrojom energie. Dokážu premeniť slanú alebo poloslanú vodu na čistú pitnú vodu.

 

Veľké priemyselné čističky, ktoré odstraňujú z morskej vody soľ, prinášajú každý deň 50 miliónov kubických metrov pitnej vedy hlavne do pobrežných miest na Strednom Východe. Technológia je však zložitá a spotrebúva veľké množstvo energie. Nie je vhodná pre suché a takmer suché oblasti v Afrike a Indii, pričom v týchto oblastiach sa stávajú dodávky pitnej vody skutočne vážnym problémom, zvlášť vo vidieckych oblastiach.

„Oblasti majú len veľmi slabú infraštruktúru. Často tam nie je elektrická sieť, takže konvenčné zariadenia neprichádzajú do úvahy,“ myslí si Joachim Koschikowski z Frauenhoferovho inštitútu solárnej energie vo Freiburgu. On a jeho kolegovia vyvinuli v rámci viacerých projektov za posledné roky malé, decentralizované zariadenie vyrábajúce zo slanej vody vodu pitnú, ktoré je poháňané vlastným nezávislým zdrojom elektrickej energie získavanej z energie slnečnej.

„Naše stroje fungujú na princípe membránovej destilácie,“ vysvetľuje Koschikowski. Najlepšie sa to dá vysvetliť na princípe vetrovky vyrobenej z materiálu Gore-Tex, v ktorej membrána chráni pred preniknutím vody na kožu človeka. V rovnakom čase sa dostane z vetrovky von vodná para, ktorá vzniká v dôsledku potenia. „V našom zariadení zohrievame slanú vodu a vedieme ju cez vode odolnú membránu s mikroskopickými pórmi. Studená pitná voda prenikne na druhú stranu membrány. Rozdiel v tlaku pár, ktorý je výsledkom rozdielu teploty spôsobuje, že časť slanej vody sa vyparí a prenikne cez membránu. Soľ sa zachytí a vodná para na druhej strane membrány skondenzuje na kvapalinu. A tou kvapalinou je čistá voda bez baktérií,“ vraví Koschikowski.

Vedci doteraz vytvorili dva rozdielne systémy, oba s vlastným zdrojom energie. „Náš systém určený na výrobu 120 litrov pitnej vody denne sa skladá zo solárnych kolektorov s plochou 6 štvorcových metrov, malého fotovoltaického modulu, ktorý poháňa pumpu a destilačného modulu,“ vysvetľuje Koschikowski. V druhom systéme sú paralelne prepojené viaceré destilačné moduly, ktoré dovoľujú denne prečistiť niekoľko kubických metrov vody.

Jeden kubický meter vody, 1000 litrov, bude stáť asi 10 eur. „Ak si predstavíte, koľko dnes musia obyvatelia platiť za rovnaký objem pitnej vody vo fľašiach, náklady na zavedenie nového systému sa veľmi rýchlo vrátia,“ tvrdí Koschikowski.

Testovacie stroje už úspešne fungujú na Kanárskych ostrovoch a v Jordánsku.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,03
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.