ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Simulácia topenia ľadu

11.1.2008 13:18:18 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 4838x

Švédski vedci z univerzity v Uppsale použili počítač na simuláciu roztápania ľadu po zohriatí krátkym pulzom svetla. Absorbovaná energia najskôr spôsobí osciláciu OH väzieb. Po niekoľkých pikosokendách (10^-12s) sa energia zmení na rotačnú a translačnú energiu, ktorá spôsobí roztápanie kryštálu, napriek tomu, že kryštálové sféry sú ešte pomerne dlho pozorovateľné.

 

Bežná forma ľadových kryštálov je známa ako šesťuholníkový ľad. V tejto forme sú zoradené atómy kyslíka v molekulách vody v štvorbokej mriežke. Každá molekula vody je naviazaná na štyri susediace molekuly premostení vodíkových väzieb, čo vedie v priemere k dvom mostom na molekulu. Vo vode je na jednu molekulu v priemere 1,75 vodíkových premostení.

Carl Caleman a David van der Spoel úspešne použili na simulovanie procesu roztápania kryštálu počítačovú simuláciu. Dynamická simulácia je ideálna pre lepšie porozumenie procesom topenia a mrznutia, pretože umožňuje simultánne popísať zmeny štruktúry aj dynamiky systému na úrovni atómov s časovým rozlíšením jednej fatosekundy (10^-15s).

Simulácia ukázala, že energia laserového pulzu najskôr spôsobila vibrácie v OH väzbách v každej molekule vody. Hneď po pulze dosahuje vibračná energia maximum. Po približne pikosekunde, sa väčšina vibračnej energie zmení na energiu rotačnú. Molekuly sa začínajú otáčať okolo svojej pozície v kryštáli, čím rušia vodíkové väzby.

Po 3 až 6 pikosekundách, sa rotácia zmení na posúvanie. Molekuly sa teraz môžu voľne pohybovať a štruktúra kryštálu sa zrúti. Proces začína lokálne na viacerých miestach v kryštáli. Ak je už raz porušená symetria štruktúry, náchylnosť k topeniu v blízkosti chyby v kryštalickej štruktúre enormne narastá. Proces topenia sa tak z jedného bodu pomaly šíri. Na iných miestach si ľad dokáže svoju kryštalickú štruktúru o niečo dlhšie.

Video topenia ľadu je možné vidieť na adrese uvedenej nižšie.

video topenia ľadu
originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,67
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.