Vedci obnovili srdce a to bije

15.1.2008 11:02:21 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 2392x

Vedcom sa podarilo odobrať niektoré bunky zo sŕdc potkanov a nahradiť ich novými tak, že srdca znova začalo biť. Výskum by mohol viesť k novým spôsobom liečby ľudských pacientov.

 

V laboratóriu sa dá vytvoriť srdcové tkanivo, ale vytvorenie celého orgánu je zložité kvôli komplikovanej sieti ciev. V laboratóriu preto možno ako celý orgán zatiaľ vytvoriť len močový mechúr a kožu.

Doris Taylorová z Minnesotskej univerzity a jej kolegovia rozložili srdcia potkanov pridaním chemikálií, ktoré rozložili bunky a ponechali len spojivové tkanivo, ktoré sa skladá z bielkovín.

Zistili, že výsledok má stále zložitý trojrozmerný tvar pôvodného srdca aj s medzerami pre všetky cievy.

Do nosnej štruktúry potom vedci vsadili cievne bunky a bunky srdcových svalov z novonarodených potkanov a prepláchli ju roztokom živín. Nové bunky sa rozmiestnili v štruktúre a vyrástli z nich cievy a svaly.

Tím vedcov potom vystavil srdce malým elektrickým otrasom aby spustil jeho tlkot. O štyri dni sa začalo tkanivo sťahovať a už o osem dní dokázalo srdce fungovať s efektivitou na úrovni 2% efektivity dospelého srdca.

„Je to skutočne dômyselné,“ trvdí Julia Polaková z Centa pre výskum tkaním pri Imperial College v Londýne.

Tvrdí, že pridanie nových buniek by mohlo byť uskutočnené s vlastnými bunkami príjemcu, čím by sa predišlo neželanej odpovedi imunity, ktorá komplikuje transplantácie orgánov. „Metóda môže byť použitá na ktorýkoľvek orgán odobraný mŕtvole, čo otvára nové možnosti záchrany ľudských životov,“ dodáva.

originál článku