ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Usmejte sa a svet to bude počuť

16.1.2008 14:49:53 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1339x

Podľa štúdie vedcov z Portsmouthskej univerzity ovplyvňuje usmievanie spôsob, akým hovoríme, až do takej miery, že poslucháči dokážu na základe zvuku rozoznať typ nášho úsmevu.

 

Výskum, ktorého výsledkom je aj to, že niektorí ľudia majú „viac usmiate“ hlasy než iní, je príspevkom k narastajúcemu množstvu dôkazov, že úsmev a iné výrazové prostriedky skrývajú silnú informáciu a môžu vplývať na podprahové vnímanie.

„Keď počujeme ľudí hovoriť, je možné, že si vytvárame na základe rozličných znakov nevedomky obraz toho človeka,“ povedala vedúca výskumu Amy Drahotová.

Drahotová nahrávala rozhovory s dobrovoľníkmi, ktorí mali bez ohľadu na otázku odpovedať: „Áno, v lete.“ Medzi otázkami boli napríklad „Opaľuješ sa niekedy?“ alebo „Chodíš na nudapláže?“.

„Rozhovor bol navrhnutý tak, že začal seriózne a potom sa zvrtol na zábavný a zvláštny, možno až nepríjemný,“ vysvetlila Drahotová. „A ľudia museli potvrdiť, že všetko robili v lete, aj keď to nebola pravda, čo mnohokrát vyvolalo úsmev na ich tvárach.“

Výskumníci dobrovoľníkov aj nahrávali na video a potom roztriedili typy ich úsmevu. Verí sa, že existuje približne 50 rôznych typov úsmevov od triumfujúcich po tie, ktoré vyjadrujú zatrpknutosť. Pre účely výskumu vedci použili len štyri typy.

Drahotová popísala prvý ako otvorený úsmev, kedy „pery ustupujú, líca sú vyššie a okolo očí sa objavia malé vrásky.“ Technicky sa to volá Duchennov úsmev a je považovaný za najintenzívnejší a najúprimnejší. Druhý je podobný ako prvý, len okolo očí chýbajú vrásky. Tretí je potlačovaný úsmev, pri ktorom sa usmievajúci snaží zakryť svoj úsmev pohybom pier. Štvrtým stavom bol stav, kedy sa človek vôbec neusmieval.

Audiozáznam rozhovorov potom vedci prehrali inej skupine dobrovoľníkov. Aj bez toho, aby videli odpovedajúcich, dokázali dobrovoľníci počuť rôzne typy úsmevu.

„Zvuk obsahuje množstvo akustických charakteristík,“ povedala Drahotová. „Je možné, že sa množstvo z nich objavuje v hlase bez toho, aby sme o tom vedeli.“

Výskum sa môže zísť pre ďalšiu prácu na počítačových programoch generujúcich reč, počítačových hrách alebo automatizovaných telefónnych systémoch.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,06
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.