Objavili tonového hlodavca

17.1.2008 15:23:01 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 3751x

V Uruguaji vedci objavili tonového hlodavca. Nemusíte sa však báť, Josephoartigasia monesi má viac ako 2 milióny rokov a je skamenený.

 

Jeho lebka meria 53 centimetrov a objavili ju v zlomenej skale uruguajského pobrežia vedci z Národného múzea histórie prírody a antropológie v Montevideu.

Porovnaním rozmerov lebky a tela žijúcich hlodavcov vedci určili, že majiteľ nálezu vážil približne 1000 kilogramov, čo z neho robí najväčšieho známeho hlodavca na svete.

Na rozdiel od dnešných hlodavcov mal najväčší hlodavec relatívne malé zuby, ktoré mu zrejme neposkytovali veľkú silu a preto sa mohol živiť mäkkou zeleninou alebo ovocím.

Objav zosadil z prvého miesta druh Phoberomys pattersoni, 700-kilogramového príbuzného morčaťa, ktorý žil pri delte rieky Orinoco vo Venezuele pred 8 miliónmi rokov. Keď ho v roku 2003 objavili, veľkosťou ho prirovnávali ku krave.

Vedci tvrdia, že hoci je súčasný objav priam neskutočný, je len otázkou času, kedy bude objavený ešte väčší hlodavec.

Je to vďaka tomu, že pred 65 miliónmi rokov došlo v Južnej Amerike po jej oddelení od Severnej Ameriky k obrovskej explózii pestrosti hlodavcov. Dinosaury vyhynuli a iné druhy napĺňali medzeru, ktorú po sebe zanechali.

Bez konkurenčného prostredia iných hlodavcov, ktoré sa vyvíjali v Severnej Amerike, sa na juhu hlodavce veľmi rozšírili.

Z veľkého rozmnoženia hlodavcov ostal do dnešných dní len jeden veľký „pamätník“ – 50-kilogramov vážiace morské prasa známe ako kapybara, ktoré žije na väčšine územia Južnej Ameriky a je známe ako najväčší žijúci hlodavec.

V čase, keď žil objavený druh J. monesi, sa obe Ameriky znova spojili do jedného celku. Vedci si myslia, že spojenie kontinentov mohlo prospieť k zániku veľkých hlodavcov. Prišli zvieratá zo severu, medzi nimi napríklad šabľozubé mačky, priniesli choroby a konkurenciu v boji o jedlo a územie. Klimatické zmeny prispeli k zmene v prostredí kontinentu a to sa stalo pre život veľkých hlodavcov nepriaznivejšie.

J. monesi aj P. patersoni sú blízkymi príbuznými pakarany, zriedkavého, meter dlhého hlodavca s bielymi pruhmi na kožuchu, ktorý stále žije v tropických lesoch v západnej časti povodia rieky Amazon.

originál článku