ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Okolitá inteligencia posúva hranice využitia internetu

18.1.2008 11:59:48 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1697x

Predstavte si, koľko životov by sme zachránili, ak by záchranári dostali informáciu o dopravnej nehode vo chvíli, v ktorej nastala. Predstavte si, o koľko viac zábavy by ste mali pri snoubordingu, ak by ste mohli svoje pocity elektronicky sprostredkovať svojim kamarátom. Prelomy v zachytávaní a vysielaní okolitej inteligencie (ambient intelligence) by mohli spôsobiť, že sa uvedené scenáre stanú reálnymi.

 

Fenomén projektu My Space ukázal ako radi zdieľame svoje osobné informácie. Spravíme ale aj ďalší krok a umožníme okoliu nahliadnuť do našich pocitov a emócií?

Výskum v oblasti okolitej inteligencie, či už sú to senzory na našej koži, oblečení, alebo v okolitom prostredí, napreduje míľovými krokmi. Už čoskoro by sme mohli používať technológiu novým spôsobom zameraným na človeka.

Pred tým, ako budeme môcť plne interagovať s citlivým elektronickým prostredím, je ešte potrebné prekonať množstvo prekážok. Napríklad vývoj miniaturizovaných, nenápadných prístrojov, rozumných rozhraní, systémov so zabezpečenými údajmi, autonómnych a flexibilných sieťových protokolov alebo efektívnejších bezdrôtových infraštruktúr.

Na trhu už existujú rôzne aplikácie, ktoré využívajú okolité technológie, ale kľúčovým problémom ostáva že len málo z nich je plne integrovaných do systémom bezdrôtovej komunikácie.

„Myšlienkou je, že všetky senzory budú integrované do systémov bezdrôtovej komunikácie a pomocou mobilného telefónu ako brány sa kontext odošle,“ tvrdí Laurent Herault, koordinátor projektu e-Sense, ktorého cieľom je vývoj nových spôsobov zachytenia okolitej inteligencie v post-3D systémoch mobilnej komunikácie pomocou bezdrôtových sietí senzorov.

Zachytený kontext sa môže týkať prostredia, napríklad pozícia, ale môže ísť aj o emocionálny kontext subjektu známy ako „fyziologický stav“.

„Zachytávame fyziologické parametre ako teplota, tlkot srdca a hladina vodivosti pokožky,“ tvrdí Herault. „Analyzujeme vývoj týchto signálov a funkciu emocionálneho vstupu. Napríklad ukazujeme ľuďom filmy a analyzujeme ich reakcie prostredníctvo senzorov. Dokážeme určiť, či sa osoba bojí, alebo či je šťastná prípadne smutná.“

Potenciál pre aplikácie je skutočne veľký – od zábavy po e-health (systémy elektronickej lekárskej starostlivosti) a bezpečnosť a priemyselné aplikácie ako vzdialené monitorovanie majetku. Konzorcium stojace za projektom e-Sense, ktoré sa skladá z množstva európskych univerzít a výskumných ústavov ale aj spoločností ako napríklad Telefonica, IBM, Fujitsu, Nokia alebo Mitsubishi, vyvinulo 26 scenárov a 16 audiovizuálnych príkladov demonštrujúcich využitie senzorických sietí na zachytenie okolitej inteligencie a jej využitie v mobilnej komunikácii.

Najzjavnejší prípad poukazuje na situácie, kedy je požadovaná rýchla pomoc a systémy, ktoré zlepšujú reakciu záchranárov pri dopravných nehodách a iných nešťastiach. Medzi ostatné prípady sa zaraďuje napríklad oddych a šport.

„Môžeme zmerať pocity, ktoré zažívate pri lyžovaní ako zrýchlenie, rýchlosť a mieru šťastia. Môže sa to hodiť, ak chcete zdieľať svoje pocity s priateľmi,“ tvrdí Herault.

Projekt e-Sense, ktorý je dotovaný aj Európskou úniou, zahŕňa aj štúdie akceptovateľnosti nových technológií a ich spoločenského dopadu. Väčšina z výsledkov bola pozitívnych, najlepšie výsledky prišli z oblasti zdravotníctva v škandinávskych krajinách, z oblastí športu a zábavy.

Projekt dosiahol už množstvo technických vylepšení so širším dopadom na rozvoj okolitej inteligencie. E-Sense sa zameral na vývoj rádiových komponentov, ktoré sú považované za najvýraznejší spotrebič energie pri bezdrôtových senzorických sieťach. V rámci projektu vznikli veľmi malé senzory, ktoré spotrebujú desatinu energie než súčasné systémy.

„Vyvinuli sme ZigBee systém s výnimočne nízkou spotrebou a dosiahli cieľ 20 nanojoulov na prenesený bit údajov, čo je výrazne lepší výsledok ako energetická efektivita ktoréhokoľvek čipu na trhu,“ povedal Herault.

E-sense tiež definoval architektúru, ktorá je adaptabilná na každý modul a scenár použitia, čo zvyšuje univerzálnosť a efektivitu komunikácie. „Vyvinuli sme architektúru systému end-to-end, ktorú nazývame e-Stack. Ide o veľmi generickú množinu protokolov s rôznymi podsystémami: podsystémom pripojenia, middleware podsystémom, aplikačným a manažérskym podsystémom,“ povedal Herault. „Všetky subsystémy sú kompatibilné a e-Stack je efektívny trochu ako stavebnica Lego. Je to množstvo elementov protokolov, ktoré sa dajú ľahko pripojiť k iným elementom a tým sa prispôsobia špecifickej aplikácii z pohľadu efektívnej spotreby energie. Definovaná architektúra sa tiež rozšírila do systémov beyond-3G systémov, kde špecifikuje inovatívne rozhranie a middlewarové riešenie.“

Projekt e-Sense bol dotovaný z nadačného programu FP6 a skončil na konci roka 2007. Výskum ale prevzal nový projekt Sensei dotovaný z programu FP7. Jeho cieľom bude integrácia silných sietí vytvorených z rôznych elementov protokolov do siete internet. „Veríme, že v budúcností bude väčšina požiadaviek na internete zameraná na získanie informácií zo senzorov,“ povedal Herault.

Za projektom Sensei stojí 20 nových partnerov, medzi inými aj Nokia, Ericsson alebo SAP. Spoločnosti deklarovali snahu o vznik novej priemyselnej štandardizačnej skupiny pod dohľadom Európskeho telekomunikačného štandardizačného inštitútu s cieľom vytvoriť európsky štandard pre bezdrôtové senzorické siete.

To všetko môže znamenať, že už v blízkej budúcnosti by sme mohli využívať internet na sústavný kontakt s priateľmi a rodinou, mohli by sme zistiť kde sa nachádzajú, čo robia a zrejme aj to, čo cítia.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,29
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.