Nedôsledný návrh o biopalivách?

21.1.2008 09:07:42 | * q
| Počet zobrazení: 1245x

Skupina mimovládnych organizácií adresovala komisárovi Piebalgsovi list, v ktorom kritizuje zásadné nedostatky navrhovanej smernice o biopalivách. Aktivisti Komisii vyčítajú napríklad nedostatočne stanovené štandardy. Kritika prichádza tesne pred oficiálnym publikovaním návrhu týchto legislatívnych pravidiel.

 

Pripravovaný návrh smernice o obnoviteľných zdrojoch nebude v súvislosti s produkciou biopalív obsahovať presne stanovené kritériá udržateľnosti. Text, ktorého zverejnenie sa očakáva 23. januára 2008, by tak mohol viesť k zničeniu dôležitých ekosystémov a k zníženiu sociálnych štandardov. Vo svojom Otvorí externý link v novom okneliste z 11. januára, adresovanom komisárovi Andrisovi Piebalgsovi, to tvrdí skupina 17 mimovládnych organizácií.

Lídri EÚ sa v marci 2007 zaviazali k cieľu do roku 2020 zvýšiť podiel využívania biopalív v doprave zo súčasných 2% na 10%. Podmienkou zvýšenia tohto podielu je udržateľnosť tohto kroku ako takého.

Objavili sa viaceré vyhlásenia upozorňujúce na fakt, že v prípade politík ako táto, je nepostačujúce narábať len s číslami. Ak by sa sledovali len numerické ciele a čo najnižšie hodnoty CO2, mohlo by to viesť k snahe znižovať emisie za čo najnižších finančných nákladov. V takom prípade by mohlo dôjsť k nedoceneniu ostatných vedľajších dopadov na životné prostredie, predovšetkým tých negatívnych. Masová produkcia poľnohospodárskych plodín slúžiacich ako surovina na výrobu biopalív by mohla mať zlý vplyv na životné prostredie napríklad v podobe prílišného odlesňovania, výkyvov cien potravín a nedostatku pitnej vody.

Mimovládne organizácie tvrdia, že Komisiou pripravovaný návrh nezaručuje udržateľnosť produkcie biopalív. Hoci text predpokladá zamedzenie pestovania surovín na plochách permanentných lúk, lesov a močiarov, niektoré dôležité ekosystémy sú ponechané bez ochrany. Ide napríklad o savany, ornú pôdu, či plochy so zdrojmi pitnej vody.

Ďalšia obava aktivistov pramení z toho, že podľa textu budú môcť byť za "udržateľné" označené aj tie palivá, ktorých suroviny budú vypestované na chránených územiach, napríklad v lesoch, ktoré boli premenené na technické účely pred januárom 2008. Adrian Bebb, člen organizácie Priatelia Zeme, pre EurActiv povedal: "V podstate to znamená, že ktokoľvek, kto by vyrúbal dažďový prales pred dvoma týždňami, by mohol predávať biopalivá vyprodukované na tom území [s označením] environmentálne udržateľné." Vyzval Komisiu, aby sa spätne vrátila k pôvodnému návrhu, ktorý stanovoval túto ochrannú hranicu do roku 2003.

Mimovládne organizácie sa rovnako sťažujú, že bruselská administratíva "totálne odignorovala" značný počet vedľajších následkov spojených s masívnou produkciou biopalív. Ide napríklad o možné zvyšovanie cien potravín, nedostatok vody, nútené vyvlastnenie vo verejnom záujme, ale aj negatívny dopad na už aj tak zlé pracovné podmienky v rozvíjajúcich sa krajinách, či presúvanie poľnohospodárskych aktivít do environmentálne citlivých oblastí dažďových pralesov či saván.

List vyzýva komisára Piebalgsa, aby presadil také zmeny, aby "len značne redukčné biopalivá boli akceptovateľné z hľadiska [stanoveného] cieľa." Súčasný návrh nešpecifikuje minimálnu úroveň úspory emisií. Mimovládne organizácie sa domnievajú, že vhodnou minimálnou mierou by bolo aspoň 50%. Takéto kritérium by vyradilo z hry celú radu biopalív, vrátane tých, vyrábaných z cukrovej trstiny, kukuričného etanolu, repky olejnej a istých druhov palmových olejov. Výrobcovia palív ale namietajú, že vyškrtnutie spomenutých druhov zo zoznamu spraví cieľ 10%-ného podielu prakticky nerealizovateľným.

Poslanci Európskeho parlamentu sa zrejme postavia za názor mimovládnych organizácií. Vyplýva to zo Otvorí externý link v novom oknesprávy holandskej poslankyne Dorette Corbey (PES). Správa schválená Výborom EP pre životné prostredie Otvorí externý link v novom okne27. novembra 2007 prichádza s návrhom požiadavky, aby boli biopalivá z hľadiska produkovaných emisií CO2 v porovnaní s klasickými fosílnymi palivami úspornejšie aspoň o 50%. Táto hranica vychádza podľa poslancov z klimaticko-energetických cieľov EÚ. Správa okrem iného stanovuje aj viacero biodiverzných a sociálnych kritérií, napríklad povinnosť výrobcov biopalív ochraňovať vodné zdroje a ornú pôdu. Snahou je vyhnúť sa možným vedľajším vplyvom majúcim negatívny dopad na životné prostredie. V prípade, že bude poslanecký návrh schválený a zapracovaný do finálnej verzie legislatívy, zaviaže výrobcov, aby si pred otvorením výroby vyžiadali povolenie miestnych samospráv a komunít a aby dodržiavali medzinárodné pracovné štandardy. Plénum európskych poslancov by malo o tejto téme hlasovať 14. januára 2008.