ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Vedci vytvorili prvý syntetický genóm baktérie

25.1.2008 16:12:29 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 2387x

Vedci spravili dôležitý krok na ceste k umelej forme života.

 

Americký tím vedcov v časopise Science uviedol, ako v laboratóriu pomocou blokov genetického materiálu vytvoril celý kód DNA bežnej baktérie.

Vedci chcú zo získaných génov vytvoriť organizmus, ktorý dokáže vyrábať čisté palivo a absorbovať oxid uhličitý z atmosféry. Publikovanie výskumu umožňuje každému preskúmať postup vedcov.

Niektorí sa totiž znepokojujú v súvislosti s etickosťou výskumu. Kritici už veľa rokov žiadajú diskusiu o rizikách vytvárania „umelého života“ v skúmavke.

Dr. Hamilton Smith, ktorý sa zúčastnil na výskume, tvrdí, že vedci považovali vytvorený genóm, kópiu DNA baktérie Mycoplasma genitalium, za krok k syntetickému a nie k umelému životu. „Radi by sme rozlišovali medzi syntetickým a umelým životom. Pri syntetickom živote meníme len chromozómy buniek, nevytvárame úplne nový život.“

Tím 17 vedcov vytvoril DNA baktérie chemickou syntézou malých blokov genómu. Tie vypestovali v baktériách a splietli sa do väčších kúskov, tzv. kaziet génov.

Vedci nazvali genóm Mycoplasma JCV1-1.0 podľa ich výskumného centra Inštitútu J Craig Ventera v Rockville. Dr. Craig Venter, ktorý sa zaoberal dekódovaním ľudského genómu, je presvedčený, že umelo vyrobené mikroorganizmy sa môžu stať efektívnymi producentmi čistých palív ako napríklad vodíka. Iné baktérie by mohli spracúvať skleníkové plyny.

Na dosiahnutie tohto cieľa musia výskumníci prekonať kľúčovú a zložitú prekážku. Musia transplantovať syntetický genóm do inej bunky, ktorá ho prijme a začne rásť a rozmnožovať sa.

„Je to ako inštalácia softvéru. Máme spúšťaciu informáciu, musíme ju ale spojazdniť na novom systéme,“ povedal Dr. Smith, držiteľ Nobelovej ceny za medicínu z roku 1978. „Prepisujeme operačný systém buniek, nevytvárame genóm od základov, nemôžete dať DNA to skúmavky a čakať, že vyskočí život,“ dodal.

To je miesto, ktoré je najproblémovejšie z pohľadu kritikov, miesto, kde skutočne vznikne nová forma života. Ako presne sa bude správať? Aký bude jej vplyv na ďalšie organizmy na našej planéte? Niektorí vravia, že je tento krok už príliš, iní tvrdia, že ide o dôležitú oblasť vedy.

Britská Kráľovská spoločnosť sa snaží zisťovať názory na problém „výroby“ života. Poradca v oblasti syntetickej biológie, Dr. Jason Chin povedal, že schopnosť vytvárať DNA v princípe dovoľuje aj konštrukciu celých organizmov pre rôzne ciele, napríklad ako producentov biopalív. Dodáva: „Porozumenie umelému vytváraniu organizmov je prvým dôležitým krokom. Vedci ešte musia zistiť ako efektívne zmeniť DNA organizmu, aby sa ten správal podľa ich predstáv.“

Dr. Drew Endy z Massachusettského inštitútu technológie povedal, že rekonštrukcia prirodzeného genómu baktérie je veľkým sviatkom techniky. Tvrdí, že japonskej skupine vedcov sa už dávnejšie podarilo vytvoriť 10-násobne väčší genóm. „Na základe práce Japoncov by som nebol prekvapeny, keby bolo do roku 2012 technicky možné navrhnúť a vytvoriť genóm baktérie alebo jednobunkového organizmu, čo znamená, že pôjdu vytvoriť aj nejaké chromozómy cicavcov.“

Dr. Simon Woods, bioetik z University of Newcastle vo Veľkej Británii tvrdí: „Na jednej strane je to úžasný úspech vedy, je to žiaľ ale aj ďalší príklad prenikania vedy do oblastí, ktoré majú potenciálne nebezpečné následky. Objav totiž nemusí ostať len v rukách dobroprajných vedcov.“

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 4,03
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.