ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
Publicistika

Články / Chémia / Zvláštna voda

Zvláštna voda

30.1.2008 10:30:46 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 4212x

Okrem toho, že plní úlohu elixíru života, je voda veľmi zvláštna látka. Vedci dlho žasli nad jej nezvyčajnými vlastnosťami, ktoré ju vzďaľujú od ostatných kvapalín a pevných látok nachádzajúcich sa v prírode.

 

Fakt, že voda sa rozťahuje keď mrzne, vec, ktorú pozná každý, ktorému voda v zime roztrhla potrubie, je len začiatkom dlhého zoznamu zvláštnych vlastností vody.

Pablo Debenedetti z Princetonskej univerzity a jeho spolupracovníci z troch ďalších inštitúcií boli preto veľmi prekvapení, keď objavili zjednodušený model molekuly, ktorý sa správa veľmi podobne ako voda. Ide o objav, ktorý mení dlhodobé názory na to, čo robí vodu zvláštnou.

„Bežne sa považuje voda za unikát,“ povedal Debenedetti. „Teraz máme pred sebou jednoduchý model, ktorého správanie možno prirovnať jedine k vlastnostiam vody. Musíme sa teda zamyslieť, čo je v skutočnosti na vode také nezvyčajné a jedinečné.“

Napriek tomu, že ich imitácia vody je hypotetická - vytvorili ju pomocou počítačového programu, ktorý sa používa na simuláciu interakcie medzi molekulami - objav by mohol mať veľký vplyv na priemyselný a farmaceutický výskum. „Veľmi by ma zaujímalo, či dokážu výskumníci vytvoriť koloidy (malé častice rozptýlené vo vode), ktoré sa budú správať podobne ako naša simulácia,“ povedal Debenedetti. Laboratórne produkty by sa dali využiť pri riadení samostatných alebo zložených biomolekúl alebo detergentov či iných čistiacich látok.

Výskum tiež nastolil otázku, prečo sa voda a olej nezmiešajú, pretože molekula zo simulácie odpudzovala olej rovnako ako voda, ale bez interakcie medzi vodíkom a kyslíkom, ktoré sú považované za zdroj zvláštnych vlastností vody.

Objav vychádza z predchádzajúcej práce vedcov. Už v minulosti ukázali, že jednoduché molekuly majú niektoré vlastnosti podobné vode. V roku 2006 publikovali článok, v ktorom tvrdili, že dokážu simulovať svojráznosť vody nastavením vzdialenosti v ktorej sa nachádzajú častice pred tým, ako sa začnú odpudzovať. Vytvorili látku, ktorá sa pri zmrznutí roztiahla a pri stlačení sa stala klzkejšou. Rozhodli sa zistiť, ako ich molekula funguje ako rozpúšťadlo, pretože vlastnosti vody ako rozpúšťadla sú tiež jedinečné.

V publikovanej práci ukázali vedci, že ich molekula sa správa v kontakte s olejom rovnako ako voda pri veľkom intervale teplôt. Simulovali tiež rozpúšťanie olejových polymérov v ich látke a znova zaznamenali správanie podobné vode. Polyméry sa zväčšili nielen v prípade zohriatia „vody“, ale aj keď bola veľmi schladená. Bielkoviny s olejovým vnútrom sa správajú rovnako.

Vedci si myslia, že toto správanie v skutočnej vode spôsobuje jej štruktúra - dva atómy vodíka pripojené k atómu kyslíka. Usporiadanie elektrických nábojov spôsobuje zakrútenie molekúl vody a ich zložité spájanie.

Vedci pri vytváraní svojej simulácie túto zložitosť ignorovali. Špecifikovali len dve vlastnosti: vzdialenosť, v ktorej sú na začiatku dve odpudzujúce sa častice a vzdialenosť v ktorej sa zrazia ako biliardové gule. Ich častice mohli byť vyrobené z čohokoľvek, napríklad aj z plastových korálikov, musel byť len zachovaný pomer veľkostí medzi časticami (7:4). V takom prípade mali podobné správanie ako molekuly vody.

„Model je tak jednoduchý, že je to skoro karikatúra,“ povedal Debenedetti. „A stále sa správa tak zvláštne. Je zaujímavé vidieť, že môžete mať odpudzovanie vody a oleja aj bez vodíkových väzieb.“

Debenedetti poznamenal, že ich častice sa v kľúčových aspektoch od vody líšia. Keď zamrznú, v ničom sa nepodobajú na ľad. Preto nemôžu vedci svoj výskum považovať za krok k „náhrade vody“.

Otázkou je, či teraz dokážu vedci vytvoriť aj skutočné častice, ktoré sa budú správať rovnako ako počítačový model.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,47
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.