ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Baktéria E. coli - nový zdroj energie?

1.2.2008 15:22:44 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 5590x

Baktéria E. coli - nový zdroj energie?

Pre väčšinu ľudí sa je baktéria Escherichia coli (E. coli) synonymom otráveného jedla a pokazených potravín, Prof. Thomas Wood z oddelenia chemického inžinierstva na A&M University v Texase si myslí, že baktéria je novým zdrojom energie a bude nám pomáhať zásobovať energiou naše autá a domácnosti.

 

Genetickou modifikáciou sa mu podarilo vylepšiť baktériu tak, že produkuje značné množstvo vodíka. Produkuje 140-krát viac vodíka ako pri bežnom prirodzenom procese.

Profesor Wood potrebuje ešte veľa času a práce, kým sa jeho výskum premení na produkt s komerčným uplatnením, môže však byť dôležitým krokom na ceste za ekonómiou založenou na vodíku, ktorá je podľa mnohých budúcnosťou sveta.

Obnoviteľný, čistí a efektívny vodík je hlavnou zložkou v technológii palivových článkov, ktorá má potenciál poháňať všetko od prenosnej elektroniky po automobily alebo celé elektrárne. Dnes sa väčšina vodíka na svete vyrába pomocou procesu známeho ako „rozbíjanie vody“, v ktorom sa vodík oddeľuje od atómov kyslíka. Proces je ale drahý a vyžaduje zbytočne veľké množstvo energie, čo je jeden z dôvodov, prečo sa technológia stále neujala a čaká na vylepšenie. Woodova práca s E. coli by to mohla zmeniť.

Verejnosť väčšinou pozná len ten druh baktérie, ktorá spôsobuje otravu jedlom u ľudí, väčšina druhov sú však bežné a neškodné, často pomáhajú svojim hostiteľom brániť sa pred inými baktériami snažiacimi sa uchytiť v tráviacom trakte človeka. Použitie E. coli vo vede tiež nie je ničím novým, používala sa už na produkciu inzulínu a pri vývoji očkovacích látok. Použiť ju ale ako zdroj energie?

Je to nová oblasť, ktorú začal skúmať Wood a jeho kolegovia. Odstránením šiestich špecifických génov z DNA baktérie zmenil Wood baktériu na minitováreň produkujúcu vodík, ktorá je poháňaná cukrom. Wood dosiahol znásobenie prirodzeného procesu konverzie glukózy.

„Tieto baktérie majú 500 génov, ktoré im pomáhajú prežiť pri zmenách okolitého prostredia,“ povedal Wood. „Ak veci odstránime, baktéria sa stane menej súťaživá. Nedali sme baktériám nejakú zvláštnu schopnosť. Nič nezískavajú, v skutočnosti prehrávajú. Baktérie sú menej súťaživé a menej zhubné vďaka tomu, že sme časť ich genetickej informácie odstránili.“

Wood povedal, že vďaka využitiu cukru ako „paliva“, môže nový druh baktérie využiť existujúci a stále sa zlepšujúci vedecký proces zameraný na produkciu cukru z určitých plodín, napríklad z kukurice.

„Veľa ľudí pracuje na tom, aby sme dokázali zmeniť pestované plodiny na cukor,“ vysvetľuje Wood. „Chceme použiť ten cukor a vyrobiť pomocou neho vodík.“

Prirodzené metódy produkcie vodíka, ktoré využíva príroda, šetria energiu, pretože nepotrebujú zvláštne zahrievanie alebo elektrinu. V prípade produkcie vodíka je ďalšou výhodou jednoduché odčlenenie výsledného produktu od zvyšku, pretože vodík je plyn ktorý jednoducho vybuble na povrch.

Je zrejmé, že cena za výrobu zariadenia na prenos vodíka, je veľmi vysoká. Pri prenose vodíka je aj veľké riziko výbuchu. Wood to chce vyriešiť výrobou vodíka na mieste potreby a transportom cukru, pretože, podľa jeho slov, „ak rozsypete cukor, nič vážne sa nestane“.

Wood pokračuje na výskume v laboratóriu, snaží sa z ešte menšieho množstva získať ešte viac. „Predstavte si napríklad váš dom,“ hovorí. „Pri súčasnom stave výskumu by ste našu technológiu mohli použiť tak, že na pohon celého domu by ste denne potrebovali 80 kg cukru. Pracujeme na tom, aby to nebolo 80 ale 8 kilogramov.“

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 4,59
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.