Zlatý hliník, čierna platina, modré striebro

4.2.2008 14:01:56 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 3520x

Pomocou lasera zmenili vedci z univerzity v Rochesteri farbu čistého hliníka na zlatú, modrú, šedú a množstvo iných. Metóda fungovala pre každý testovaný kov, medzi ktorými boli platina, titán, volfrám, striebro a zlato.

 

Chunlei Guo, ktorý už pred rokom použil silný laser pri zmene vlastností množstva kovov, teraz zdokonalil rovnaký proces. Verí, že je možné zmeniť farbu každého kovu aj tak, aby bol dúhový ako krídla motýľov.

Pretože proces mení vnútorné vlastnosti povrchu kovu a nie je to len poťah, farba nezmizne ani sa neošúcha, tvrdí Guo, ktorý na univerzite pôsobí ako docent optiky. Tvrdí, že možnosti využitia sú neobmedzené - továreň na bicykle, ktorá pomocou jedného lasera vyrába bicykle všetkých farieb, zabudovanie farebnej fotografie rodiny do dverí chladničky, alebo zlatý snubný prsteň, ktorého farba sa hodí k očiam nevesty.

„Od objavu čiernych kovov sme sa zamerali na získanie plnej kontroly nad schopnosťou kovu odrážať určitú farbu a zvyšok pohltiť a teraz môžeme upraviť kov tak, aby odrážal takmer každú farbu,“ povedal Guo. „Keď sme objavili proces, ktorého výsledkom je zlatá farba, nemohli sme tomu uveriť. Pracovali sme do neskorej noci aby sme zistili, aké ďalšie farby dokážeme vytvoriť.“

Guo spolu so svojim asistentom Anatolijom Vorobejevom používajú veľmi krátky ale intenzívny impulz lasera, ktorý mení povrch kovu, vytvára nanoskopické a mikroskopické štruktúry, ktoré odrážajú len konkrétnu farbu, čím kov získa špecifickú farbu alebo kombináciu farieb.

Výskum je pokračovaním prelomového objavu čierneho kovu na konci roku 2006, keď Guov výskumný tím dokázal vytvoriť na povrchu kovu nanoštruktúry pohlcujúce všetko svetlo, čím spravil zo vzorky hliníka jeden z najtmavších existujúcich predmetov.

Guov čierny kov s veľmi vysokou absorpciou svetla je vhodný na využitie v oblastiach, kde je žiaduce zachytávanie svetla. Oblasť použitia je od vytvárania lepších slnečných kolektorov až po vylepšenie technológií špionáže.

Ultrakrátke a ultraintenzívne svetlo, ktoré Guo používa, vzniká pomocou femtosekundového lasera, ktorý produkuje pulzy trvajúce jednu bilióntinu sekundy. Femtosekunda je k sekunde asi toľko ako sekunda k 32 miliónom rokov. Počas krátkeho impulzu laser uvoľní toľko energie ako celá elektrické sieť Severnej Ameriky a všetku ju zameria na miesto veľké ako špička ihly.

Impulz lasera spôsobí na povrchu kovu vytvorenie nanoštruktúr - jamiek, guľôčok a žiliek, ktoré reagujú na prichádzajúce svetlo rôznym spôsobom na základe toho, ako ich laser vyreže. Pretože sú tieto štruktúry menšie ako je vlnová dĺžka svetla, spôsob, akým odrážajú svetlo je veľmi závislá od ich veľkosti a tvaru. Zmenou intenzity lasera, dĺžky impulzu a počtu pulzov dokážu vedci riadiť vytváranie nanoštruktúr a tým aj farbu, ktorú bude kov odrážať.

Guo a Voerobejev dosiahli tiež dúhové sfarbenie vytvorením mikroskopických línií pokrytých nanoštruktúrami. Čiary spôsobili odraz svetla s rôznymi vlnovými dĺžkami, ktoré sa v rôznych vzdialenostiach rôzne spájali. Výsledkom je kus kovu, ktorý sa z jednej strany zdá úplne fialový, z druhej šedý a z tretej má viac ako jednu farbu.

Zmena kovu veľkosti mince trvá viac ako 30 minút, výskumníci však pracujú na vylepšení techniky. Zaujímavé je, že napriek veľkému množstvu použitej energie môže byť laser poháňaný energiou z bežnej elektrickej zásuvky, čo znamená, že implementácia vylepšeného procesu bude relatívne jednoduchá.

Nový proces fungoval na každom kove, ktorý Guo vyskúšal a výsledky sú také stále, že Guo si myslí, že proces bude fungovať pre každý známy kov. Jeho tím pracuje na nájdení správneho pomeru charakteristík lasera, ktorý by dokázal vytvoriť zvyšné farby dúhy - červenú a zelenú.

originál článku