ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Nové terahertzové zariadenie odhalí skryté umenie

5.2.2008 13:50:26 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2478x

Podobne ako röntgen dovolí doktorom vidieť kosti pod našou kožou, nová technológia dovolí historikom umenia vidieť nástenné maľby skryté za omietkou alebo maľovkou v starých budovách.

 

Lúče „T“, pulzy terahertzového žiarenia, môžu podľa výskumníkov z Michiganskej univerzity odhaliť pod vrstvami náterov aj skicu načrtnutú ceruzkou bez toho, aby ju poškodili. Súčasné techniky nedokážu zachytiť niektoré materiály ako grafit alebo sangvín, červenú kriedu, ktorú používali niektorí majstri.

Tím výskumníkov, medzi ktorými boli aj vedci z Louvreu použil terahertzové zobrazenie na skúmanie farebných malieb a grafitových kresieb motýľa skrytých pod štvormilimetrovou omietkou. Veria, že technika dokáže vidieť oveľa hlbšie.

Vo marci vedci presunú zariadenie do Francúzska, kde sa pokúsia pomôcť archeológom preskúmať nástennú maľbu v kostole z 12. storočia, ktorá je ukrytá za 5 vrstvami omietky.

„Ideálne je, ak je metóda skúmania historických nálezov, fresiek alebo nástenných malieb, ktoré sú zväčša skryté, nedeštruktívna, neagresívna, presná a použiteľná na mieste. Súčasné techniky spĺňajú niektoré z týchto kritérií, my veríme, že naša technika ich splní všetky,“ povedal John Whitaker, výskumník z Oddelenia elektroniky a informatiky na Michiganskej univerzite.

Terahertzové snímanie dokáže podľa Whitakera odhaliť hĺbku a detail, ktorý iné techniky nezvládajú. A nie je škodlivé ako röntgenové žiarenie, pretože terahertzové žiarenie nie je ionizujúce. Lúče nemajú dostatok energie na to, aby oddelili z atómov elektróny a vytvárali tak nabité častice spôsobujúce zničenie, ako sa to deje pri röntgenovom žiarení.

Napriek tomu, že terahertzové žiarenie je v prírode všade okolo nás, bolo ťažké vytvoriť ho v laboratóriu, pretože sa nachádza medzi možnosťami elektronických zariadení a laserov.

Lúče prenikajú omietkou a niektoré sa odrazia naspäť ak nájdu zmenu v materiáli. Od druhu materiálu závisí, kedy sa vrátia naspäť a koľko energie im ostane. Rôzne farby maľby a prítomnosť grafitu spôsobujú značné a jasné rozdiely v odrazených vlnách. Prijímač zachytí odrazené vlny a na základe nich vytvorí obraz skrytého diela.

Gérard Mourou, profesor Michiganskej univerzity verí, že technika nájde uplatnenie najmä v Európe, kde historické zmeny spôsobovali časté zakrytie alebo premaľovanie umeleckých diel. Typicky sa to dialo v budovách, ktoré boli raz kostolom a potom mešitou.

Morou povedal, že len vo Francúzsku je vyše 100 000 kostolov, v ktorých je pod náterom niečo skryté. A aj slávne stratené dielo Leonarda da Vinciho „Bitka pri Anghiari“ je podľa odborníkov ukryté pod vrstvami omietky a fresiek v Palazzo Vecchio vo Florencii.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,27
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.