Slanina v laboratóriu

14.1.2007 20:00:58 | Redakcia portálu
Eric Mika | Počet zobrazení: 1311x

Nový spôsob ako stratiť tuk, využiť ho a zmeniť ho na liek

Jednorazové riešenie tuku 

Chcete zabrániť tuku? Jedzte menej, cvičte viac – a dajte sa zaočkovať. Tuková vakcína sa vyvíja v Scrippsovom výskumnom inštitúte v Kalifornii, kde testy viedli k chudším laboratórnym potkanom. Trik je v blokovaní ghrelínu, hormónu, ktorý spomaľuje ľudský metabolizmus. Očkovacia látka aktivuje imunitný systém aby produkoval protilátky, ktoré útočia na hormón a tak vám dovoľujú spáliť viac tuku. Sviatočné údené ale ovplyvniť nestihnú. Pokusy na ľuďoch sú ešte niekoľko rokov vzdialené.

picture

obrázok č.1: tukové bunky pod mikroskopom

 
Pohodlný & ťažký 

Pobyt v teple a pohodlí môže mať vplyv na obvod vášho pásu. Trávenie času v termoneutrálnej zóne – rozsahu teplôt, kedy telo nemusí pracovať aby sa udržalo teplé alebo studené – znamená, že spálite menej kalórií. Riadenie klímy je jedna z nových možností, ktoré ponúkajú vedci z Alabamskej univerzity v Birminghame pre stále sa rozrastajúcu americkú „tukovú“ vrstvu. Pridávajú aj menej spánku a obmedzenie fajčenia.

Tuk v svale 

V každej tukovej bunke, je svalová bunka, ktorá sa snaží dostať von. Vedci dokázali transformovať kmeňové bunky tukového tkaniva (zdvorilostný dar od pacientov podstupujúcich liposukciu) na hladký sval – sval, ktorý lemuje cievy a črevá, nie kostrový sval v bicepse. Zlá správa pre pivné pupky je dobrou správou pre medicínu: tukové bunky by mohli mať využitie pri oprave orgánov. A tým poskytuje tuk politicky prijateľnú službu.