Ďalší krok k holografickým displejom

11.2.2008 12:11:21 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 2184x

Hologramy by už čoskoro mohli pomôcť sledovať chirurgické operácie. Vedci totiž objavili rýchlejší spôsob vytvárania 3D obrazu.

 

objavili rýchlejší spôsob vytvárania 3D obrazu.

Časopis Nature uverejnil článok a prelomovom objave amerických vedcov, ktorí vyvinuli nový materiál, pomocou ktorého je vytvorenie hologramov otázka niekoľkých minút.

Zábery, ktoré pomocou nového materiálu vznikajú, sa takmer tak ostré ako televízne vysielanie. Polymér je možné zapracovať aj do veľkých obrazoviek, čím sa otvára množstvo možností využitia trojrozmerného obrazu.

Problémy s použitím hologramov limitovali ich použitie len na niektoré oblasti. Fotorefraktívny polymér, ktorý vyvinul Savas Tay a jeho kolegovia z Arizonskej univerzity, by mohol odstrániť niektoré z problémov.

Hologramy vznikajú zmiešaním odrazeného svetla lasera s iným laserovým lúčom, čo je typicky dlhý, komplikovaný a veľmi krehký proces.

V článku časopisu Nature opisuje Tay a kolegovia ich tenký polymér, do ktorého sa môžu obrazy „zapísať“ za niekoľko minút a rovnako rýchlo sa dajú odstrániť. Materiál sa ukázal ako stabilný počas stoviek cyklov zápisu a vymazania.

Schopnosť rýchlej obnovy hologramov by mohla znamenať, že by ich mohli pri operáciách používať chirurgovia, alebo by ich mohli využiť farmaceuti pri výskume molekulárnej interakcie pri vývoji nových liekov.

Tím zautomatizoval proces zachytenia, zapísania a vymazania obrazu pomocou systému, ktorý dokáže získať vstupné údaje z MRI, CAT skenov, satelitov alebo leteckých snímok a mikroskopov.

Zatiaľ sa vedcom podarilo vytvoriť displej veľkosti 10 x 10 cm. Tvrdia však, že neexistuje technologický limit veľkosti obrazovky. Pretože veľké obrazovky môžu vznikať spájaním menších.

originál článku