ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Lieky v okamihu

12.2.2008 12:22:51 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 1519x

Vďaka prototypu, ktorý vyvinuli americkí vedci je znova o niečo bližšie zariadenie, implantát, ktorý do krvi pacienta uvoľní presné množstvo liečivej látky v krátkom okamihu.

 

Paula Hammondová a jej kolegovia z Massachusetts Institute of Technology vyvinuli film naplnený liekom, ktorý sa rozlomí keď sa jeho povrch dostane pod elektrické napätie.

Podľa vedcov je technológia prísľubom väčšej kontroly za nižšiu cenu ako alternatívne prístupy k presnému dávkovaniu a podávaniu liekov.

Nový film by sa dal použiť ako poťah implantovateľného zariadenia, ktoré by uvoľňovalo liečivú látku na povel. Pomocou malého napätia zo zariadenia by sa film rozlomil a uvoľnil liek. Vypnutie napätia by zastavilo rozpúšťanie filmu.

Výskumníci použili na vytvorenie filmu nanočastice pigmentu nazývaného pruská modrá, liek pri prototype predstavoval dextrán sulfát. Striedavo ponárali substrát do kladne nabitého roztoku dextrán sulfátu a záporne nabitého roztoku nanočastíc pruskej modrej. Týmto spôsobom vytvorili striedajúce sa vrstvy pigmentu a „lieku“, ktoré spolu držali pomocou elektrostatických síl.

Napätie 1,25 voltu spôsobilo, že vrstvy stratili svoj náboj a začali sa v roztoku rozpúšťať. Ak napätie prestalo pôsobiť, vrstvy sa znova stabilizovali a prestali sa rozpúšťať.

Zariadenie by sa dalo použiť na dávkovanie liekov na špecifických miestach na tele, napríklad na miestach, z ktorých bol odstránený nádor. Alebo by sa dalo využiť na dávkovanie liekov len pri zvláštnych prípadoch, napríklad v prípade záchvatov.

Dávkovanie liekov sa dá kontrolovať manuálne alebo samotným zariadením, ktoré monitoruje stav tela a samo sa dokáže zapnúť a vypnúť.

Existuje viacero prístupov k podobnému dávkovaniu liekov, Hammondová si ale myslí, že jej spôsob je jednoduchší a lacnejší než všetky ostatné.

„Nepotrebujeme žiaden druh zložitého spracovania,“ povedala. „Môžeme len jednoducho vytvoriť tieto filmy a priložiť ich na povrch.“

Najdôležitejšie teraz podľa vedcov bude zabezpečiť reguláciu presného množstva lieku, ktorý sa zo zariadenia uvoľní do tela.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,33
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.