ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Nové zistenia spochybňujú poznatky o vnútornom uchu

13.2.2008 19:33:49 | Q
Physorg | Počet zobrazení: 4478x

Zdravé ucho vysiela zvuky ako odozvu na zvuk, ktorý doňho prichádza. Lekári dokážu pomocou citlivých mikrofónov v zachytiť tieto otoakustické emisie (OAE) a overiť pomocou nich sluch novorodencov. Hluché ucho túto ozvenu totiž nevytvára.

 

Nový výskum vedcov z univerzít v Michigane a Oregone v USA odhalil, že na rozdiel od súčasného názoru vedcov emisie neopúšťajú ucho rovnakým spôsobom ako prišli. Zistenia poskytujú vedcov nový pohľad na fenomén, ktorý študujú pre lepšie pochopenie straty sluchu a posilňujú výsledky predchádzajúcej kontroverznej štúdie, ktorá prišla na to isté.

„Doteraz sme si o spôsobe, ktorým otoakustické emisie opúšťajú ucho, mysleli, že existuje spätná vlna, ktorá ide pozdĺž slimáka rovnakým spôsobom ako prichádzajúca zvuková vlna,“ povedal Karl Gosh, vedúci výskumného tímu. „Naše merania ukázali, že to tak nie je.“

Grosh povedal, že ďalším krokom je vývoj nástrojov na nájdenie príčiny poruchy sluchu. „Ak chceme z ozveny určiť, čo sa deje s uchom, musíme porozumieť, ako ozvena vzniká,“ povedal.

Experimenty v laboratóriu ukázali, že zvukové vlny vychádzajúce z ucha sa presúvajú cez kvapalinu vo vnútornom ucho a nie pozdĺž membrány slimáka.

Slimák (kochlea) má tvor skutočného slimáka. Bazilárna membrána rozdeľuje vnútorný kanál slimáka na polovicu na dve komory. Obe komory sú naplnené tekutinou.

Zvukové vlny prichádzajúce do ucha sa šíria popri membráne cez slimák a dráždia Cortiho orgán, ktorý zachytí a posiela zvukové signály do mozgu prostredníctvom sluchového nervu.

Zvuky vychádzajúce z ucha sa na základe výsledkov experimentu na rozdiel od tých prichádzajúcich šíria v tekutine v oboch komorách slimáka. Pri experimente vedci použili laserové interferometre, ktoré zachytávajú vlny, na meranie vibrácií membrány ako odozvy na prichádzajúci zvuk v slimáku hlodavcov. Nezachytili však žiadne spätné vlnenie.

„Naša nová metóda dokáže zachytiť vibrácie, ktoré sú menšie ako jeden pikometer, čo je tisíckrát menej ako priemer atómu. Nové údaje ukázali, že neexistuje zachytiteľné spätné vlnenie. Zmení to pohľad vedcov na to ako a kde sa tvorí vlnenie v uchu človeka.“

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,10
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.