Otcovstvo spojené s rizikom rakoviny prostaty

13.2.2008 20:56:24 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1869x

Štúdia dánskych výskumníkov ukázala, že bezdetní muži majú menšie riziko, že u nich vznikne rakovina a že s narastajúcim počtom detí sa riziko paradoxne tiež znižuje.

 

Ostáva ale otázne, či otcovstvo môže skutočne ovplyvniť riziko vzniku rakoviny prostaty. Všetko nasvedčovalo tomu, že bezdetní muži sú v menšom ohrození a že muži, ktorí majú synov sú menej ohrození ako tí, čo majú len dcéry.

Vedci z Statens Serum Institut v Kodani analyzovali údaje o všetkých mužoch narodených v Dánsku medzi rokmi 1935 a 1988, spomedzi ktorých malo 3400 rakovinu prostaty. Zistili, že muži bez detí mali riziko ochorenia o 16% menšie ako muži s deťmi. Analýza tiež odhalila, že medzi otcami detí riziko postupne klesalo s narastajúcim počtom detí.

Autori výskumu si myslia, že to môže odrážať fenomén „zdravých otcov“, ktorý hovorí o menšom riziku vzniku zhubných nádorov u mužov, ktorí si zachovajú svoju plodnosť. Štúdia nenašla žiadne prepojenie medzi rizikom vzniku rakoviny prostaty a pohlavím detí.

Analýza neodhalila, ktoré faktory spojené s bezdetnosťou môžu byť za zníženie rizika vzniku rakoviny zodpovedné. Doteraz známe rizikové faktory rakoviny prostaty sú rasa, prítomnosť choroby v rodine a pokročilý vek. „Bez ohľadu na spúšťací mechanizmus poskytujú výsledky výskumu istotu, že bezdetní muži sú nejakým spôsobom pred rakovinou chránení,“ uviedli autori štúdie.

Autori tiež poznamenali, že „sú potrebné ďalšie výskumy na identifikáciu spúšťacích biologických, environmentálnych, sociálnych a behaviorálnych faktorov, ktoré by vysvetľovali pozorované rozdiely medzi otcami s množstvom detí, otcami s menším počtov detí a bezdetnými mužmi.“

originál článku