Publicistika

Články / Technika / Auto na vzduch

Auto na vzduch

14.2.2008 13:59:54 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 4171x

Do roka by sa na trhu mohlo objaviť auto, ktoré bude poháňané stlačeným vzduchov a nebude produkovať žiadne emisie.

 

Auto OneCAT by malo byť päťmiestne, karosériu by malo byť zo sklenených vlákien, malo by vážiť do 350 kg a stáť len niečo cez 2500 britských libier.

Bude jazdiť na stlačený vzduch uložený v nádržiach z uhlíkových vlákien, ktoré budú zabudované do podvozku. Nádrže bude možné naplniť z kompresora už za tri minúty, alebo bude možné pripojiť auto do elektrickej siete na štyri hodiny a vstavaný generátor nádrže naplní.

Na dlhé cesty bude možné nahradiť vzduch akýmkoľvek druhom paliva, ktoré bude slúžiť na zohrievanie vzduchu a zvyšovanie tlaku v piestoch.

Auto bude mať pri vývojároch na dlhých cestách bežnú spotrebu, v mestách bude oveľa lacnejšie.

„Prvými majiteľmi budú ľudia, ktorí sa starajú o životné prostredie,“ povedal francúzsky investor Guy Negre. „Musí to však byť aj ekonomické.“

Pán Negre plánuje vyrábať autá po celom svete z miestnych materiálov, čo podľa neho predstavuje ekologicky najvýhodnejšiu voľbu, ktorá v sebe nezahrňuje nákladný a prostrediu škodlivý transport jednotlivých súčiastok. Chce sa podieľať na svetovom trhu jedným percentom, čo predstavuje produkciu 680 000 áut ročne.

Terry Spall z Institution of Mechanical Engineers hovorí: „Verím, že sa mu to podarí. Je to skutočne odvážny experiment produkcie ekologických vozidiel.“

Povedal ale, že je zvedavý, ako prejde auto testami bezpečnosti a ako sa dokáže prispôsobiť nárokom ľudí na prídavné zariadenia, ktoré budú zvyšovať jeho hmotnosť. Negre tvrdí, že s bezpečnosťou nie je problém, nádrže naplnené stlačeným vzduchom sa nerozbijú, ale rozštiepia sa tak, že najväčšie nebezpečenstvo to bude predstavovať pre sluch, pretože rozdelenie bude sprevádzať hlasný výbuch.

originál článku