ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Deti sú schopné rozoznať nemožné objekty

15.2.2008 12:36:01 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2883x

Ak vás už niekedy uchvátili kresby schodov, ktoré nevedú nikam, alebo vodopádu, ktorý začína a končí na rovnakom mieste, od M. C. Eschera, poznáte to, čo psychológovia nazývajú „nemožné“ scény a objekty.

 

Ide o obrázky alebo ilúzie trojrozmerných objektov, ktoré nemajú žiadny vizuálny zmysel. Napriek tomu sa niekoľko momentov na obraz pozeráme a hľadáme zmysel nemožného.

Tieto obrázky sú klamom, ktorý vychádza zo schopnosti vytvárať trojrozmerné objekty z dvojrozmerných obrázkov. Umelec využíva techniky tieňovania, tieňa, textúry a iné aby dal svojmu obrazu trojrozmerný vzhľad a zmiatol našu schopnosť uvedomiť si fakty.

Kedy sa v živote človeka objavuje schopnosť posúdiť súvislosti v trojrozmerných objektoch? Sarah Shuwairiová z New York University spolu so svojimi kolegami pracuje s „neskutočnými“ objektmi, pomocou ktorých chce určiť, v akom veku sa u človeka objaví schopnosť rozoznať informácie o trojrozmerných objektoch z dvojrozmerných kresieb.

Shuwairiová zapojila so série experimentov 30 štvormesačných detí. S pomocou rodičov sedeli deti pred obrazovkami počítačov, na ktorých sa zobrazovali „možné“ a „nemožné“ trojrozmerné obrázky. Vedci skúmali, ako dlho sa na zobrazované objekty deti pozerajú. Očakávali, že ak deti dokážu rozoznať nezmyselné objekty, budú na ne pozerať dlhšie, pretože budú, podobne ako dospelí, hľadať v kresbe nejaký skrytý zmysel.

Deti sa naozaj na neskutočné objekty pozerali výrazne dlhšie, čo podľa vedcov znamená, že už štvormesačné deti dokážu rozoznať niektoré trojrozmerné charakteristiky objektov.

Shuwairiová vysvetľuje, že zistenia, ktoré ako prvé dokumentujú tieto schopnosti v skorom vývine jedinca, „poskytujú dôležitý pohľad na vývin mechanizmu spracovania obrazu, ktorý dovoľuje dospelým získať z obrázku predstavu trojrozmerného objektu.“

Vedci tak majú ďalší nástroj na vysvetlenie vnímania okolitého sveta malými deťmi.

picture

schody M. C. Eschera

 

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,67
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.