ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Stovky svetov v Mliečnej dráhe

18.2.2008 11:46:36 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 3343x

Podľa vedeckého výskumu môžu byť v našej galaxii skalnaté planéty s podmienkami vhodnými na život bežnejšie ako sa predpokladalo.

 

Nový dôkaz predpokladá, že polovica hviezd podobných Slnku v našej galaxii by mohla mať podobný planetárny systém ako je ten náš. Astronómovia si tiež myslia, že môže existovať množstvo neobjavených svetov vo vonkajšej časti Slnečnej sústavy. Budúci výskum týchto svetov radikálne zmení náš pohľad na spôsob vzniku planét.

Michael Meyer, astronóm z Arizonskej univerzity, verí, že okolo hviezd podobných Slnku je množstvo planét podobných tej našej. „Naše pozorovania odhadujú, že 20 až 60% hviezd podobných Slnku vykazuje tvorbu skalnatých planét procesom podobným tomu, ktorý viedol ku vzniku Zeme,“ povedal.

Meyerov tím skúmal hviezdy podobné Slnku pomocou Spitzerovho vesmírneho teleskopu z NASA. Vedci pozorovali okolo najmladších skupín hviezd disky kozmického prachu. Prach je považovaný za vedľajší produkt zrážok úlomkov skál, ktoré vedú ku vzniku planét.

NASA chce v budúcom roku spustiť misiu Kepler, ktorej cieľom bude pátranie po planétach veľkosťou porovnateľných a menších ako je naša Zem. Vedci očakávajú, že projekt prinesie viac informácií o vzdialených neobjavených svetoch.

Niektorí astronómovia si myslia, že stovky malých zvyškov skál na okraji našej planetárnej sústavy sú len malým zlomkom množstva zmrznutých svetov podobných Zemi. Alan Stern z NASA si myslí, že sme našli len špičku ľadovca ak ide o planéty. „Myslím, si že pohľad na Slnečnú sústavu s deviatimi planétami čoskoro nahradí pohľad na Slnečnú sústavu so stovkami až tisícami planét,“ povedal. Myslí si, že množstvo z týchto planét je ľadových, niektoré môžu byť skalnaté a niektoré môžu mať podobnú stavbu ako Zem. „Ak sú na okraji nášho planetárneho systému planéty podobné Zemi, v takej vzdialenosti od Slnka budú určite zmrznuté,“ dodal Stern.

Snaha o nájdenie planét podobných Zemi je poháňaná myšlienkou, že na niektorých z nich by mohol byť život. Na to treba nájsť ale správnu planétu, ktorá bude ešte aj správne vzdialená od svojej hviezdy.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,98
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.