Roboty znížia počet testov na zvieratách

19.2.2008 12:26:39 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 1776x

Americkí vedci spravili prvý krok k testovaniu možných nebezpečných chemikálií na bunkách vytvorených v laboratóriu bez použitia živých zvierat.

 

Dve vládne agentúry skúmajú cenu použitia rýchlych automatizovaných robotov na vykonávanie laboratórnych testov. Dlhodobým cieľom je zníženie ceny, času a počtu zvierat používaných na testovanie všetkých problematických chemikálií.

Roboty dokážu za deň spraviť stotisíce testov hľadajúcich chemikálie s toxickými účinkami.

Francis Collins, riaditeľ Národného inštitútu pre výskum ľudského genómu v USA, povedal, že rýchle vyšetrenie prinesie okrem zvýšenia rýchlosti aj zníženie ceny testovania ekologických chemikálií. „V minulosti sa škodlivosť látok testovala ich aplikáciu na zvieratá. Vedci sledovali, či po infikovaní látkou ochorejú a potom skúmali ich tkanivá pod mikroskopom,“ vysvetľuje. „Napriek tomu, že nám toto testovanie dáva dôveryhodné informácie, je veľmi drahé a časovo náročné, využíva veľké množstvo zvierat a nie vždy dokáže určiť, či budú chemikálie škodlivé aj pre človeka.“

Spolupráca výskumných agentúr má potenciál priniesť revolúciu v spôsobe identifikácie toxických chemikálií. „To, čo chceme zistiť, je, či látka skutočne ničí naše bunky,“ povedal Collins. „Takže by sme mohli namiesto skúmanie celého zvieraťa sledovať jednotlivé bunky rôznych organizmov s rôznymi koncentráciami testovanej látky.“

Päťročný výskumný program má za cieľ pri testoch využívať superrýchle roboty, ktoré vedci vyvinuli počas výskumu ľudského genómu. To im dovolí spraviť denne viac ako 10 000 výskumov buniek a molekúl, čo je obrovské množstvo v porovnaní s 10 až 100 pokusmi na zvierati za rok.

Vzorky chemikálií pridajú veci na ľudské a zvieracie bunky vytvorené v laboratóriu. Tieto potom budú vedci skúmať na toxicitu pomocou množstva biochemických a genetických testov. Cieľom je vyvinúť testovacie metódy bez použitia zvierat, ktoré budú dostatočne spoľahlivé.

Na bunkách hlodavcov a ľudí v súčasnosti testujú viac ako 2000 látok. Vedci ale tvrdia, že bude ešte dlho trvať, kým sa stanú testy bez potreby zvierat bežnou rutinou.

originál článku