Syndróm spánkového apnoe zdvojnásobuje riziko autohavárie

20.2.2008 13:40:05 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1701x

Ľudia so syndrómom spánkového apnoe - poruchou dýchania, ktorá sa vyznačuje prestávkami v dýchaní na viac ako desať sekúnd - sú vystavení dvojnásobnému riziku autonehody podľa výskumu respirológov z University of British Columbia.

 

Výskum tiež zistil, že pacienti s týmto syndrómom sú tri- až päťkrát náchylnejší stať sa účastníkom vážnej autonehody so zranením osôb.

Vedci skúmali záznamy poisťovní o 1600 ľuďoch so syndrómom aj bez neho.

„Zľakli sme sa množstva nehôd, ale ešte viac počtu tých, tkré zahŕňali zranenie človeka,“ povedal autor výskumu Najib Ayes. „Aj pacienti s veľmi slabými prejavmi syndrómu mali zvýšené riziko vážnych dopravných nehôd.“

Predchádzajúce výskumy zistili prepojenie medzi syndrómom spánkového apnoe a zvýšeným rizikom nehôd, nová štúdia je ale najväčšia svojho druhu a sleduje aj vážnosť dopravných nehôd.

Spánkové apnoe spôsobuje neprimeranú spavosť počas dňa. Ospalosť, ktorú si pacient sám uvedomuje, ale k zvýšeniu rizika dopravnej nehody podľa výskumu neprispieva.

Vedci si uvedomujú, že vďaka skutočne vysokému riziku nehodovosti musia ľudí o tejto pomerne bežnej ale pomerne ľahko liečiteľnej chorobe informovať.

V normálnej populácii sú častejšími účastníkmi dopravných nehôd muži. U ľudí so syndrómom spánkového apnoe sú počty nehôd mužov a žien približne rovnaké.

originál článku