ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Identické dvojičky nie sú až také identické

20.2.2008 22:19:17 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2454x

Na rozdiel od predchádzajúcich názorov nie sú identické dvojičky identické aj geneticky. Prekvapujúci objav môže mať veľký vplyv na výskum dedičných chorôb a pri vývoji nových diagnostických metód. Ako sa stane, že jedno z dvojčiat má Parkinsonovu chorobu a druhé nie? Doteraz sa hľadali dôvody vo vplyvoch prostredia. Najnovší výskum to komplikuje.

 

Vedci skúmali 19 párov jednovaječný, identických, dvojičiek a zistili rozdiely v premenlivosti počtu kópií génov v DNA. Premenlivosť počtu kópií génov (CNV - copy number variation) nastane, ak v DNA chýba množina kódujúcich písmen, alebo keď vznikajú nadbytočné kópie segmentov DNA.

Ľudia dostávajú od matky a otca po jednom chromozóme. V niektorých prípadoch chýbajú kúsky chromozómu, potomok má teda len jednu kópií časti DNA. V iných prípadoch môže dôjsť v dôsledku mutácií k vzniku troch alebo štyroch kópií časti genetickej informácie. Vo väčšine prípadov táto premenlivosť a zdravie a vývoj jedinca nemá žiaden vplyv. V iných to ale môže byť jeden z dôvodov náchylnosti na niektoré choroby.

Vedci z Alabamskej univerzity v USA a univerzít v Holandsku a Švédsku publikovali nedávno svoje zistenie:

„Predpokladalo sa, že jednovaječné dvojičky majú aj rovnakú DNA,“ povedal Carl Bruder, jeden z vedúcich výskumu. „Vo väčšine prípadov je to pravda, ale naše zistenia predpokladajú, že existujú drobné rozdiely v dôsledku CNV. Tieto rozdiely môžu byť cestou k lepšiemu pochopeniu genetických chorôb pri štúdiu nesúhlasiacich jednovaječných dvojčiat, páru dvojčiat, z ktorých jedno má chorobu a druhé nie.“

V minulosti vedci vôbec nebrali do úvahy genetiku, uvažovali len o vplyve životného prostredia. Výskumníci si myslia, že CNV je kľúčovým faktorom pre výskum dôvodov vzniku týchto ochorení.

„Rozdiely v DNA dvojičiek nám tak môžu pomôcť identifikovať tie miesta genómu, ktoré sú ´zodpovedné´ za vznik niektorých ochorení,“ povedal Bruder.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,10
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.