Zem sa vyparí, ak nezmeníme jej obežnú dráhu

25.2.2008 15:57:33 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2906x

Nové výpočty astronómov z University of Sussex predpovedajú, že Slnko pohltí Zem za 7,6 miliardy rokov, ak nedokážeme zmeniť jej obežnú dráhu.

 

Robert Smith a jeho tím v minulosti vyrátali, že Zem by sa mala vyhnúť definitívnej deštrukcii, hoci zhorí na uhoľ. Tento predpoklad ale nezohľadňoval vplyv vonkajšej atmosféry zanikajúceho Slnka.

Smith tvrdí: „V minulosti sme ukázali, že Pri expanzii bude Slnko strácať množstvo svojej hmoty v podobe veľmi silného solárneho vetra, čo zmenší gravitáciu medzi Slnkom a Zemou a dovolí našej planéte vzdialiť sa na svojej obežnej dráhe. Ak by došlo len k tomu, Zem by unikla totálnemu zničeniu. V skutočnosti sa však ešte rozšíri atmosféra Slnka a Zem sa bude nachádzať v jej vonkajšej vrstve. Sila tejto vrstvy s nízkou hustotou bude stačiť na to, aby sa Zem začala pohybovať smerom k Slnku a to ju úplne pohltí.“

Život na Zemi zmizne oveľa skôr ako za 7,6 miliardy rokov. Vedci ukázali, že pomalé rozpínanie Slnka spôsobí nárast teploty na našej planéte. Oceány sa vyparia a atmosféra sa naplní vodnou parou, ktorá je veľmi efektívnym skleníkovým plynom. Za miliardu rokov bude Zem veľmi horúca, suchá a neobývateľná guľa.

Môžeme tomu predísť? Prof. Smith vidí riešenie v kolízii s veľkým asteroidom v blízkosti planéty, ktorá by spôsobila vychýlenie Zeme z jej obežnej dráhy postupne do väčšej vzdialenosti od narastajúceho Slnka. Musela by sa ale dostať do takej vzdialenosti, že obežná dráha okolo Slnka by bola približne 6000 rokov.

„Znie to ako sci-fi,“ hovorí Smith. „ale zdá sa, že energetické nároky sú reálne splniteľné a za niekoľko ďalších storočí by ľudia mohli objaviť aj potrebné technológie.“ Ide však o riskantný plán. Drobná nepresnosť vo výpočtoch by mohla spôsobiť zrážku dvoch vesmírnych telies s katastrofickými následkami pre našu planétu.

Bezpečnejším riešením je vytvorenie vesmírnych „korábov“, ktoré budú manévrovať vždy v bezpečnej vzdialenosti od zanikajúceho Slnka.

originál článku