Prvý komerčný let lietadla na biopalivo

25.2.2008 20:17:45 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 3219x

Medzi londýnskym letiskom Heathrow a Amsterdamom uskutočnila v nedeľu spoločnosť Virgin Atlantic prvý komerčný let lietadla poháňaného čiastočne biopalivom.

 

Lietadlo poháňalo palivo vyrobené zo zmesi oleja palmy babassu a kokosu.

Ochrancovia životného prostredia označili let za komerčnú senzáciu a tvrdia, že rozvoj biopalív nie je udržateľný.

Vo februári testovala iné alternatívne palivo, syntetickú zmes plynov a kvapalín, aj spoločnosť Airbus.

Šéf spoločnosti Virgin Richard Branson povedal, že let je prelomom celého leteckého priemyslu. „Tento prvý let dovolí tým z nás, ktorí to s redukovaním uhlíkových emisií myslia vážne, vyvíjať palivá budúcnosti,“ povedal.

Boeing 747 mal jeden zo svojich motorov pripojený k nádrži s biopalivom, ktoré mu dodávalo 20% energie. Tri zvyšné motory poháňalo bežné palivo.

Spoločnosť Virgin tvrdí, že palma babassu typické pre Brazíliu a kokos nekonkurujú hlavným zdrojom potravy a pochádzajú z existujúcich plantáží. Obe zložky sa bežne pužívajú v kozmetike a domácich papierových výrobkoch.

Problémom biopalív je, že vo vyšších nadmorských výškach zamŕzajú. Technológia je stále vo vývoji spoločností GE a Boeing, Virgin ale verí, že do desiatich rokov budú lietadlá bežne lietať na palivo z rastlín.

Kinneth Richter z organizácie Friends of the Earth povedal, že let bol len ľsťou, ktorá odviedla pozornosť od skutočných riešení reagujúcich na zmenu klímy. „Ak sa pozriete na posledný vedecký výskum, zistíte, že biopalivá len veľmi minimálne prispievajú k redukcii emisií,“ povedal. „Rovnako nás znepokojuje vplyv nárastu produkcie biopalív na životné prostredie a celosvetové ceny potravín. Musíme zastaviť expanziu letectva. Je to v súčasnosti najrýchlejšie rastúci zdroj skleníkových plynov.

Šéf organizácie Greenpeace Doug Parr sa vyjadril podobne.Jediným riešením je podľa neho redukcia leteckej dopravy.

originál článku