Vedci sa priblížili k „obiliu do sucha“

28.2.2008 11:00:58 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 2087x

Vedci tvrdia, že sa im podaril prelomový objav v chápaní génov rastlín, ktorý by mohol viesť k obilninám odolným voči dlhým obdobiam sucha.

 

Výskumníci z Fínska a USA podľa vlastných slov objavili gén, ktorý v rastline kontroluje množstvo absorbovaného oxidu uhličitého. Riadi tiež množstvo vodnej pary, ktoré rastlina uvoľní do atmosféry.

Táto informácia by mohla byť dôležitá pre produkciu potravín a regulovanie klimatických zmien.

Rastliny hrajú dôležitú úlohu pri regulácii atmosféry tým, že absorbujú oxid uhličitý zo vzduchu. Pohlcujú ho cez malé póry v listoch, ktoré sa nazývajú prieduchy a pomocou nich aj pri svojom raste do atmosféry uvoľňujú vodnú paru. V extrémne suchom počasí môže rastlina týmto spôsobom stratiť až 95% svojej vody.

Vedci sa snažia nájsť gén, ktorý riadi dlhodobé reakcie prieduchov. Tímy vedcov vo Fínsku a v Kalifornii tvrdia, že našli kľúčovú genetickú stopu, ktorá riadi otváranie a zatváranie pórov. Vedci tvrdia, že im to dovolí modifikovať rastliny tak, že budú naďalej absorbovať oxid uhličitý ale obmedzia množstvo vody, ktorú uvoľnia do atmosféry, čo im umožní prežiť aj vo veľmi suchých podmienkach.

Profesor Jakko Kangasjarvi z Helsinskej univerzity tvrdí, že práca je len prvým krokom na dlhej ceste. „Otvára cestu, je to stále vzdialené niekoľko rokov, ale pred naším objavom sme nepoznali gén s toľkými rôznymi efektmi ... nebol cieľ modifikácie, teraz poznáme cieľ,“ povedal.

Experimenty vedci vykonali na odrode žeruchy, podľa odborníkov je však vnútorný mechanizmus rovnaký u množstva plodín, napríklad aj u ryže.

Vedci veria, že spôsob genetickej kontroly množstva vody v rastlinách by mohol byť komerčne využívaný už o 20 rokov.

originál článku