ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Budúcnosť robotov

14.1.2007 20:14:47 | Redakcia portálu
Ray Kurzweil | Počet zobrazení: 2248x

Futurista Ray Kurzweil vysvetľuje ako rýchlo mizne hranica medzi človekom a strojom

 

Ľudská skúsenosť je poznačená odmietnutím počúvať naše ohraničenia. Opustili sme pevninu, opustili sme planétu a teraz po tisícoch rokov úsilia nás snaha o vytvorenie strojov, ktoré napodobnia naše vlastné správanie, pohyby a inteligenciu, privádza k bodu, keď opustíme dve najzákladnejšie hranice zo všetkých: naše telá a naše mysle. Raz príde táto chvíľa – raz nám zvyšujúce sa tempo technologických zmien dovolí vytvoriť stroje, ktoré nielen vyrovnajú, ale aj prekonajú ľudskú inteligenciu – uvidíme „kyborgov“, „androidov“ a tvory, ktoré si ani nevieme predstaviť.

Napriek tomu, že už antickí Gréci boli medzi prvými, ktorí zostrojili zariadenie, ktoré imitovalo inteligenciu a prirodzené pohyby ľudí (tento rozvoj bol ovplyvnený myslením Grékov, ktoré bolo založené na tvrdení, že ľudská inteligencia môže byť ovládaná prírodnými zákonmi), tieto snahy prekvitali v období renesancie, ktorá dala svetu prvých androidov so živými pohybmi. Boli to stroje ako pani hrajúca na mandolínu vytvorená v roku 1540 talianskym vynálezcom Gianellom Torrianom. V roku 1772 vytvoril švajčiarsky hodinár Pierre Jacquet-Droz stroj – dieťa nazvaný L´Ecrivain (Spisovateľ), ktorý dokázal písať perom úryvky textu. Jeho mozgom bol mechanický počítač, ktorý v tej dobe uchvacoval svojou zložitosťou.

picture
 
 

Takéto vynálezy priviedli vedcov a filozofov k špekuláciám, že ľudský mozog je len zložitý automat. Wilhelm Leibnitz, súčasník Isaaca Newtona, napísal okolo roku 1700: „Ak by boli tieto teórie skutočne pravdivé a my by sme boli kúzelne zmenšení a vložení do rozmýšľajúceho mozgu, videli by sme všetky čerpadlá, piesty, prevody a páky a mohli by sme nimi úplne mechanicky popísať celý myšlienkový proces v mozgu. Ale opis by nikde nespomínal myšlienky, bol by len opisom čerpadiel, piestov, prevodov a pák!“

V niečom mal Leibnitz pravdu. V našom mozgu istotne sú čerpadlá, piesty a páky – dnes sú to látky prenášajúce nervové impulzy, iónové kanály a iné molekulárne komponenty nervového „stroja“. A napriek tomu, že ešte stále úplne nerozumieme ako tieto malé stroje vytvárajú myslenie, naša nevedomosť už nebude trvať dlho.

Slovo „robot“ vzniklo takmer pred storočím. Český dramatik Karel Čapek ho prvýkrát použil v roku 1921 vo svojej hre R.U.R. (Rossumovi univerzálni roboti) a jeho pôvod je v českom slove „robota“. V hre opisuje vynález inteligentných biomechanických strojov, ktoré mali slúžiť svojim tvorcom. Okrem šarmu a dobrej vôle, mali jeho roboti všetky prvky strojovej inteligencie: videnie, citlivosť na dotyk, rozoznávanie tvarov, rozhodovanie, znalosti sveta, dobrú motoriku a aj stupeň vlastného cítenia.

Čapek chcel aby boli jeho inteligentné stroje vo svojej dokonalosti diabolské, ich logika pohŕdala ľudskou slabosťou. Títo roboti prerástli svojich pánov a zničili celé ľudstvo (dystopická predstava, ktorá sa odvtedy objavila v mnohých dielach sci-fi).

Hrozba inteligentných strojov zotročujúcich vlastných tvorcov sa postupne dostávala do vedomia ľudí. Ale oveľa výraznejšie priniesli Čapkovi roboti myšlienku robotov ako imitácie alebo náhrady ľudskej bytosti. myšlienka bola posilnená v 20. storočí, kedy sa androidi objavovali vo filmoch, od Rosie, cez C-3PO až po Terminátora.

Prvá generácia moderných robotov bola ale ďaleko od týchto antropomorfných vízií a väčšina tvorcov robotov sa ani nepokúšala napodobniť človeka. The Unimate, populárny robot pracujúci na bežiacom páse, bol schopný len hýbať ramenom v niektorých smeroch a otvárať a zatvárať svoju ruku. Dnes sa po svete pohybujú dva milióny robotických vysávačov, ktoré vykonávajú ľudskú robotu, ale podobajú sa viac na rýchle korytnačky ako na slúžky. Väčšina robotov bude stále úžitkovými zariadeniami navrhnutými na vykonávanie špecifických úloh. Ale ak sa zamyslíme nad robotom Karla Čapka, jeho obraz bude v našej mysli stále pretrvávať a bude podnecovať naše ciele.

Originálne znenie článku >> TU

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,56
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.