Prečo sa aj deti boja hadov? Evolúcia

29.2.2008 13:08:00 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2406x

Niektoré staré príbehy a mytológia prisudzujú hadom úlohu zlomyseľného zvodcu, nebezpečného nepriateľa alebo silného obrazoborca. Legendy obklopujúce predátora z úsloví sa nemusia zakladať len na fantázii. Vedkyne z University of Virginia objavili, že bežný strach z hadov je vnútorný.

 

Z pohľadu evolúcie možno povedať, že prví ľudia, ktorí boli schopní prežiť nebezpečenstvá necivilizovanej spoločnosti, sa tomu museli prispôsobiť. To môžeme povedať aj o strachu z niektorých zvierat, napríklad pavúkov a hadov. Predchodcovia moderných ľudí mali buď veľké šťastie alebo veľmi dobre poznali hrozbu niektorých živočíchov, napríklad jedovatých hadov.

Psychologičky Vanessa LeBueová a Judy DeLoacheová preukázali tento fenomén skúmaním schopnosti dospelých ľudí a detí identifikovať hada medzi viacerým obrázkami bezpečných objektov.

„Chceli sme zistiť, či deti predškolského veku, ktoré majú s hrozbami prírody menej skúseností ako dospelí ľudia, rozoznajú prítomnosť hada rovnako rýchlo ako ich rodičia,“ vysvetľuje LeBueová. „Ak by sa u ľudí vyvinula schopnosť rýchleho rozpoznania hadov, musela by sa objaviť rovnako u malých detí ako u dospelých jedincov.“

Predškolákom a ich rodičom vedkyne ukázali na počítačovej obrazovke deväť farebných fotografií a požiadali ich, aby našli hada medzi ôsmimi kvetinami, žabami alebo húsenicami, alebo aby našli jednu bezpečnú vec medzi ôsmimi hadmi. Výsledky prekvapivo ukázali, že deti aj ich rodičia identifikovali hady rýchlejšie ako ostatné podnety napriek rozdielu v ich veku a skúsenostiach.

Výsledky, by mohli byť prvým dôkazom naučeného, prispôsobeného a zrakom stimulovaného strachu u ľudí.

originál článku