Obrat v debate o hobitoch

6.3.2008 10:58:46 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 2006x

Diskusia o pôvode „hobitích“ pozostatkov nájdených na indonézskom ostrove Flores sa náhle obrátila.

 

Austrálsky tím vedcov tvrdí, že malí ľudia neboli iným ľudským druhom, ale normálnymi ľuďmi, ktorí boli zakrpatení v dôsledku nedostatočnej výživy.

V roku 2004 ohlásil medzinárodný výskumný tím objav starých pozostatkov v jaskyni Liang Bua. Odvtedy vedú odborníci debatu, či ide o novú ľudskú „odnož“ alebo o pozostatky nejako postihnutých ľudí.

Posledné zistenia hovoria, že Hobiti boli skutoční ľudia, ale kvôli faktorom životného prostredia nevyrástli do bežných rozmerov.

Dr. Peter Obendorf z RMIT University v Melbourne a jeho kolegovia veria, že u týchto ľudí sa vyvinul trpasličí vzrast v dôsledku mnohých nedostatkov vo výžive.

Vážny nedostatok jódu vo výžive počas tehotenstva môže spôsobiť, že ľudia vyrastú do menšej výšky ako meter a vlastnosti ich kostí sú podobný tým, ktoré sa našli v Indonézii. „Náš výskum predpokladá, že fosílie nepochádzajú z nového druhu ale sú pozostatkami ľudí zaoberajúcich sa lovom a zberom, ktorí trpeli nedostatkom niektorých látok,“ povedal Obendorf.

K tomuto záveru prišli vedci na základe štúdia obrázkov lebiek z ostrova. Anatomické vlastnosti porovnali s muzeálnymi kusmi lebiek ľudí trpiacich vrodenou hypotyreózou (znížená činnosť štítnej žľazy). Do kontaktu s pozostatkami neprišli.

Hypotézu niektorí iní vedci označili za číru špekuláciu. Medzi nimi bol a profesor Peter Brown z University of New England v Austrálii, jeden z členov tímu, ktorý objavil originálne pozostatky. „Závery výskumu nie sú podporené faktami,“ povedal. „Autori neskúmali pôvodné kosti, majú malé alebo žiadne skúsenosti s pozostatkami hominidov a opierajú sa o údaje, ktoré získal niekto iný.“

Dr. Jeremy Austin z Adelaide University tvrdí, že rozhodujúcim hlasom by mohli byť genetické údaje. Tvrdí, že tie by potvrdili alebo vyvrátili vzťah medzi Hobitmi (Homo floresiensis) a bežným človekom. Doteraz sa pozostatky z genetického hľadiska neskúmali, dôvodom je hlavne slabá ochrana nálezov a rozsiahle ovplyvnenie materiálu ľudskou DNA.

„Nádejou na vyriešenie problému, je zozbieranie čistých vzoriek z pozostatkov a ich preskúmanie,“ povedal Austin.

Malých ľudí prezývajú Hobiti na základe fiktívnych bytostí v dielach J. R. R. Tolkiena. Boli asi meter vysokí a ich mozog bol veľký asi ako mozog šimpanzov.

originál článku