Opice spochybnili teóriu jazyka

11.3.2008 12:48:10 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 2267x

Vedci zistili, že opice kombinujú zvolania tak, aby im dali zmysel rovnako, ako to robia ľudia.

 

Výskum prebiehajúci na St Andrews University by mohol poskytnúť nový pohľad na evolúciu ľudského jazyka.

Vedci zaznamenali výstražné znamenia mačiaka bielonosého v Nigérii a zistili, že sú určitými kombináciami zvukov vyjadrujúcimi rozdielny význam.

Doteraz vedci predpokladali, že opice na komunikáciu vytvárajú len nové zvuky a známe nedokážu kombinovať. Mysleli si, že schopnosť kombinovať zvuky, ktorá je vlastná ľuďom, vznikla len preto, že repertoár zvukov bol príliš veľký.

Podľa vedcov však používajú bielonosé mačiaky len malú skupinu zvukov, ktoré kombinujú.

Dr. Klaus Zuberbühler povedal: „Náš výskum odhalil niektoré zaujímavé paralely v oblasti vokálneho správania sa lesných opíc a kľúčovej vlastnosti ľudského jazyka. V niektorom bode vývoja bolo podľa teórie pre ľudí výhodnejšie kombinovať existujúce elementy komunikácie, namiesto toho, aby do svojho veľkého repertoára pridávali nové zvuky. Predpoklad sa zakladá na teórii, že ku kombinácii zvukov dochádza až vo chvíli, kedy je ich počet veľký. Náš výskum ukázal, že to nemusí byť pravda.“

Už v roku 2006 vedci zo St Andrews University zistili, že opice vydávajú rôzne postupnosti výstražných zvolaní v poradí, ktoré závisí od dravca, ktorý ich ohrozuje. Nedávny výskum priniesol dôkaz, že rôzne zvolania môžu v sebe skrývať najmenej tri druhy informácie - pozorovanú udalosť, identitu volajúceho a to, či sa premiestňuje. Všetky informácie zo zvolania dokážu ostatné opice rozoznať.

originál článku