ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Radar rozoznávajúci chrobáky chráni lietadlá pred stretmi s vtákmi

12.3.2008 10:38:11 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 2636x

Nový softvér radaru dokáže rýchlo a presne rozlíšiť signály od vtákov a roja hmyzu, čo v minulosti nebolo možné. Vynález by mohol pomôcť letovým kontrolórom ako aj biológom lepšie sledovať vzdušné migračné trasy.

 

Kolízie lietadiel a vtákov známe ako vtáčie nálety dokážu zničiť lietadlo a sú potenciálnym bezpečnostným rizikom. Dochádza k nim častejšie na nižšie položených letových trasách v blízkosti letísk. Britské Ústredné vedecké laboratórium odhaduje, že celosvetovo stoja strety s vtákmi letecké spoločnosti ročne 1,2 miliardy dolárov.

Signály radaru sa odrážajú od kŕdľu pohybujúcich sa vtákov, ale môžu sa ľahko zameniť s tými, ktoré sa odrážajú od veľkého množstva tesne pri sebe letiaceho hmyzu. Trénovaní technici dokážu rozoznať málo zreteľné pulzy v signály spôsobené mávaním krídel vtákov. To však nie je ľahké, zvlášť pre veľké a zmiešané kŕdle vtákov a hmyzu.

Letoví kontrolóri často nemajú časť analyzovať prichádzajúce signály. Problémy to tiež spôsobuje biológom, ktorí študujú spôsob migrácie vtákov, tvrdí Serge Zaugg zo švajčiarskeho Ornitologického inštitútu.

„Ak by ste mali s každým signálom stráviť niekoľko sekúnd a máte desaťtisíce signálov, trvalo by mesiace, kým by ste oddelili vtáky od hmyzu,“ hovorí Zaugg. On a jeho kolegovia vo výskumných ústavoch vo Francúzsku, Holandsku a Nemecku skombinovali techniky dolovania v údajoch, štatistickú analýzy a umelú inteligenciu a vytvorili počítačový algoritmus, ktorý sa naučil rozoznať vtáky s takmer stopercentnou úspešnosťou.

Tím naplnil program tisíckami záznamov signálu vtákov a hmyzu, ktoré predtým ľudskí experti identifikovali a overili vizuálnym pozorovaním. Signály boli odrazom od kŕdľov vtákov a hmyzu, ale aj zo zmiešaných skupín, ktoré leteli ponad púšť Sahara v Mauretánii v rokoch 2003 a 2004. Po natrénovaní dokáže program identifikovať signály s presnosťou 93 až 98%.

Keneth Rosenberg z Cornellovho laboratória ornitológie v USA tvrdí, že ostatní v minulosti rozlišovali medzi vtákmi a hmyzom na základe korelácie rýchlosti vetra s pohybmi zachytenými radarom. Kým hmyz sa pohybuje v prúde vzduchu, vtáky môžu letieť rýchlejšie alebo opačným smerom. Rosenberg pripomína, že všetky predchádzajúce pokusy o rozoznanie skončili na neautomatickom ľudskom riešení.

„Vlastníctvo systému, ktorý dokáže rýchlo a presne rozlíšiť medzi vtákmi a hmyzov, by bolo veľkou výhodou pre letových kontrolórov a biológov študujúcich migráciu vtákov,“ povedal Rosenberg. „Radar je jedným z najsilnejších nástrojov, ktoré máme na štúdium pohybu vtákov, zvlášť v noci, keď ich nemôžeme vidieť.“

Medzi ďalšie prístupy k sledovaniu vtákov patria infračervené teleskopy a „audio teleskopy“ na rozoznanie druhov na základe ich zvukov.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,88
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.