Kamera, ktorá sa vám pozrie pod šaty

13.3.2008 11:38:45 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 1843x

Vedci vynašli kameru, ktorá „vidí“ výbušniny, drogy a zbrane ukryté pod oblečením na vzdialenosť 25 metrov.

 

Systém ThruVision nájde uplatnenie na letiskách, železničných staniciach a iných verejných miestach. Je založený na tzv. terahertzovej (T-ray) technológii, ktorú bežne využívajú astronómovia na štúdium umierajúcich hviezd.

Napriek tomu, že kamera dokáže vidieť cez šaty, neodhaľuje detaily tela ani nevystavuje ľudí škodlivej radiácii.

„Je úplne pasívna, len prijíma,“ povedal hovorca spološnosti Thruvision.

Na rozdiel od súčasných bezpečnostných systémov, ktoré využívajú röntgenové lúče, systém ThruVision využíva terahertzové lúča - T-lúče. Toto elektromagnetické žiarenie je formou energie nižšej úrovne, ktorú vyžarujú všetci ľudia a objekty. Lúče dokážu preniknúť cez oblečenie, papier, keramiku a drevo, ale nepreniknú cez kov a vodu. Systém zbiera a vyhodnocuje toto vlnenie a vytvára obraz, ktorý dokáže odhaliť skryté predmety.

„Z terahertzového pohľadu vyzeráte ako žiarovka a iné objekty žiaria viac alebo menej,“ povedal hovorca. „Vidíte siluetu formy, ale nevidíte anatómiu povrchu.“ Systém nie je hrozbou ani z pohľadu škodlivej radiácie, ktorá súvisí s tradičnými röntgenovými lúčmi.

Spoločnosť vyrobila už aj v minulosti verzie kamery, ale T5000 je prvá, ktorá spoľahlivo funguje vo vnútri aj v exteriéri.

Systém využíva technológiu pôvodne vyvinutú v britskom vládnom Rutherford Appleton Laboratory (RAL). „Astronómovia používajú tieto kamery na to, aby videli cez prach a oblaky vo vesmíre a dozvedeli sa, čo je za nimi,“ vysvetlila Liz Towns-Andrewsová z RAL.

Ďalšie terahertzové systémy, vyvinuté napríklad spoločnosťou TeraView, sa využívajú na skúmanie štruktúry zložiek liekov vo farmácii.

originál článku