ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Veľké zásoby ľadu na Marse

14.3.2008 13:06:41 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 2528x

Podľa vedcov sú na Marse veľké zdroje ľadu pod povrchom planéty ďaleko od ľadových pólov.

 

Experiment radaru Sharad na sonde NASA Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) to objavil v stredných zemepisných šírkach severnej pologule Marsu. Ľad sa nachádza v typických geologických štruktúrach povrchu planéty, ktoré sú hrubé stovky metrov. Údaje z radaru predpokladajú, že v niektorých z nich tvorí ľad väčšinu hmoty.

Posledný dôkaz prezentovali vedci na 39. Vedeckej konferencii o Mesiaci a vesmíre v Texase.

Sharad (SHAllow RADard - plytký radar) dokáže skúmať až 1 km pod povrchom Marsu a jeho cieľom je hľadať tekutú alebo pevnú vodu. Vysiela do povrchu planéty pulzy rádiových vĺn a analyzuje časové oneskorenie a silu vĺn, ktoré sa od povrchu vracajú. Analýza týchto vĺn prechádzajúcich povrchom a vracajúcich sa k radaru dáva informácie o prechodoch medzi materiálmi s rozdielnymi vlastnosťami, napríklad medzi skalou a tekutou vodou, pod povrchom Marsu.

Vedci využili Sharad na preskúmanie charakteristík povrchu Marsu známych ako „lalokovité sutinové plochy“ (LDA - lobate debris apron). Tieto charakteristické kupolovité štruktúry sú koncentrované okolo stredných zemepisných šírok planéty na severnej a južnej pologuli Marsu.

Vedci skúmali štruktúry LDA v oblasti Deuteronilus Mensae, kde ich možno nájsť na dne hlbokých údolí, kráterov a stenách stolových vrchov. Už aj v minulosti vedci že sa LDA skladajú zo zmesi skál a ľadu. Radar prenikol cez tieto štruktúry s veľmi malým zoslabnutím (redukcia v sile signálu), čo by mohlo znamenať, že sú z väčšej časti tvorené ľadom.

„Môžeme určite povedať, že ľadu je viac ako 50%, ale môže ho byť oveľa viac,“ povedal Jeff Plaut, vedúci projektu Sharad.

Ak by sa to potvrdilo, objav by mohol mať významný vplyv na históriu vody a podnebia na Marse, pretože znamená veľké zásobárne podpovrchového ľadu v minulosti.

Vedci si myslia, že tieto štruktúry, ktoré sa sformovali v stredných až neskorých Amazonských dobách. Amazonská doba je chladným a suchým obdobím histórie planéty, ktorá začala pred približne 1,8 miliardy rokov a trvá dodnes.

„V stredných zemepisných šírkach Marsu boli veľké zásoby ľadu, ktoré sa neskôr deformovali. Väčšina z toho ľadu sa zachovala dodnes,“ povedal Plaut. Myslí si, že miesta predpokladaného výskytu ľadu by mali byť cieľom budúcich robotických projektov a aj misií s ľudskou posádkou.

Údaje z radaru doplnili iné dôkazy o ľade na planéte Mars, ktor boli prezentované na konferencii.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,36
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.