Havarovaná sonda odhaľuje slnečné tajomstvá

17.3.2008 10:07:28 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 2753x

Vedci zmerali zloženie kyslíka pri zrode Slnečnej sústavy. Objav je dôležitou časťou údajov potrebných na rekonštrukciu evolúcie našich kozmických susedov a najbližšieho okolia vesmíru.

 

Vesmírna loď Genesis agentúry NASA strávila viac ako dva roky zbieraním kyslíka z vonkajších vrstiev Slnka. Vrstvy odrážajú zloženie oblaku plynov a prachu, ktorý je známy ako slnečná hmlovina, a z ktorého vznikla Slnečná sústava pred 4,6 miliardami rokov.

Vedci sa báli, že ich údaje sa stratili, pretože kapsula z lode, ktorá prinášala na Zem vzorky, havarovala v roku 2004 v Utahskej púšti. Vynaložili však veľké úsilie a obnovili vzácne údaje.

Vedci zistili, že Slnko bolo bohaté na najbežnejší izotop kyslíka na Zemi a meteoritoch – kyslík16. „Máme veľmi jasný signál,“ povedal člen výskumného tímu Kevin McKeegan z Kalifornskej univerzity. „Je to len začiatok a údaje nie sú staré, ale experiment fungoval.“

Zem, Mesiac a meteority majú rôzne podiely výskytu troch izotopov kyslíka – kyslíka16, kyslíka17 a kyslíka18. Dôvod rozdielu medzi rozložením týchto izotopov v Slnečnej sústave nie je známy.

Zmeranie prvotného zloženia kyslíka stanovilo dôležitý základ pre pochopenie neskoršieho vývinu planét a pomeru izotopov kyslíka na nich. „Bol to najdôležitejší vedecký cieľ sondy Genesis,“ povedal McKeegan.

Misia Genesis, ktorá stála viac ako 264 miliónov dolárov, strávila viac ako dva roky zbieraním iónov, nabitých atómov, ktoré vylietali v smere od Slnka. tento materiál je známy ako solárny vietor. Tieto nabité atómy zachytávala na päť zberných plátov, ktoré boli z vonkajšej strany lode viac ako 800 dní v oblasti vzdialenej od Zeme asi 1,5 milióna kilometrov.

Zberné polia sa potom uložili do kapsuly, ktorá ich mala v bezpečí dopraviť naspäť na Zem. Kapsula vstúpila do atmosféry našej planéty 8. septembra 2004.

Ak by sa jej otvoril padák, mal ju zachytiť hák visiaci z helikoptéry. Padák sa však neotvoril a kapsula sa zrútila do púšti a úplne sa rozpadla. Vzorky pomohlo zachrániť zariadenie známe ako koncentrátor.

Koncentrátor bolo elektrostatické zrkadlo navrhnuté na nasmerovanie častíc solárneho vetra na špecifické miesta. Jeho úlohou bolo určiť hustotu ťažkých iónov, zvlášť iónov kyslíka, ktoré sa mali zbierať.

Zariadenie dávalo atómom nový podnet k pohybu, ktorý im pomohol implantovať sa hlbšie do cieľa, čo ich ochránilo pred kontamináciou po ťažkom „pristátí“ na Zemi.

„Človek by za normálny okolností misiu Genesis neoznačil za šťastnú a úspešnú, v tomto prípade však bola“, povedal McKeegan.

Vedci odstránili najvrchnejších 20 nanometrov (miliardtina metra) zo vzorky pomocou lúča iónov cézia, pretože tie boli kontaminované okolím. Potom zo zvyšku vzorky vypočítali zloženie kyslíka na Slnku vo vákuu.

Meranie je dôležité pre pochopenie príčiny rozdielov v pomere izotopov kyslíka na rôznych objektoch našej Slnečnej sústavy.

originál článku