ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

EVEREST 2: ZA HRANICE NEMOŽNÉHO

25.3.2008 13:04:46 | * q
| Počet zobrazení: 2513x

V roku 2006 Discovery Channel detailne zachytil pokus skupinky horolezcov o zdolanie najvyššej hory sveta - Mount Everest. Táto hora je vysnívanou métou horolezcov z celého sveta a Discovery filmoval, ako sa ju rozhodla prekonať skupina „obyčajných“ ľudí. Samozrejme, nie každému sa podarilo vystúpiť až na vrchol. O rok neskôr sa Russell Brice, vodca celej výpravy, vydal na Everest znovu, tentokrát s novou skupinou ľudí. A Discovery bol opäť pri tom!
Sezóna 2007 bola, mimochodom, doteraz horolezecky najrušnejšou, na najvyšší vrchol sveta vyrazil rekordný počet horolezcov. Rôzne prekážky a vyčerpanie sprevádzali odvážlivcov počas celého výstupu. Horolezci často riskujú svoje životy, vystavujú sa podchladeniu, opuchom na mozgu, halucináciám. Minulý rok prišlo o život sedem ľudí, väčšina sa ich až na vrchol vôbec nedostala, no tým, ktorým sa to podarilo, sa splnil možno najväčší životný sen…

picture
 
 

POPIS HLAVNÝCH POSTÁV

RUSSELL BRICE – Vedúci expedície, spoločnosť Himalayan Experience (Nový Zéland)

Toto bude Russellov osemnásty rok na Evereste. A vraj tiež posledný. Sám hovorí, že má večného boja s horou po krk. „Na človeka to strašne dolieha, keď si uvedomí, že posiela ľudí do ľadového pekla, potom sa len odtiaľ snaží dostať a celú dobu vlastne hazarduje s ich životmi,“ vysvetľuje Russell. On sám pozná Everest ako málokto. Jeho firma Himalayan Experience sa špecializuje práve na organizovaní výstupov na najvyššiu horu sveta. Rovnako pozná všetky riziká, ktoré Everest predstavuje. „Osemdesiat percent mojich kamarátov je po smrti,“ hovorí smutne a dodáva, že obrovský zármutok ho postihol práve minulý rok, keď na Evereste zahynul jeden zo šerpov jeho tímu.
Ale Rusell je skvelý vysokohorský vodca – tento rok si dokonca pre účastníkov výpravy pripravil pekné prekvapenie: v základnom tábore ich čakal útulný salónik, stan vykladaný kobercami, lehátkami a ďalšími vymoženosťami. Otázka však je, ako budú horolezci reagovať, až sa dozvedia, že Russell sa tento rok rozhodol neťahať pevné laná až na vrchol?

picture
 
 

ROD BABER – Horolezec (Veľká Británia)

Rod Barber si získal miesto v Guinnessovej knihe rekordov za to, že v najkratšej možnej dobe vyliezol na 47 najvyšších európskych štítov – svetový rekord prekonal po štyri a pol roku.
„Chcem byť prvý človek, ktorý vylezie na najvyšší bod každej krajiny sveta,“ hovorí Barber a dodáva: „Vyliezol som už na najvyššie vrcholy všetkých európskych krajín, a tak mi skrátka prišlo prirodzené v tom pokračovať a vyliezť na najvyššie vrcholy všetkých svetadielov.“
Medzi výstupmi sa Barber venuje svojmu horolezeckému stredisku na západe Anglicka, kde spoločne so svojimi kolegami učí liezť začínajúcich horolezcov. A o klientov nemajú núdzu: od vysokých manažérov až po mladistvých delikventov prepustených z diagnostických ústavov. Vo výcvikovom stredisku učí svojich žiakov nielen zdolávať výšky, ale vštepuje im do hlavy tiež základy tímovej spolupráce, bez ktorej nie sú výstupy možné. Barber by chcel byť prvým človekom, ktorý na vrchole Everestu použije mobilný telefón. Chcel by zavolať svojej trojročnej dcére Sashi, ktorá neznáša horolezectvo, miluje svojho otca a práve sa naučila povedať slovo „Everest“.

 

MOGENS JENSEN – Horolezec (Dánsko)

Mogens Jensen je bývalým elitným triatlonistom a účastníkom pretekov Iron Man. Trpí však astmou a o to je pozoruhodnejšie, že na Everest hodlá vystúpiť bez kyslíka.
Mogens, bývalý učiteľ, ktorý sa stal profesionálnym horolezcom – a to v Dánsku, v krajine, ktorá žiadne hory nemá – sa o výstup s Russellom Bricom pokúsil už v roku 2006, no sotva vstúpili do „zóny smrti“, prepadla ho výšková choroba a musel sa ďalšieho výstupu vzdať. Trpel takými závratmi, až mal strach, že sa mu nepodarí zostúpiť dole. O mesiac neskôr sa opäť pokúsil o výstup a štvrtýkrát neuspel.
„Myslím, že som utrpel nejaké mozgové poranenie. Skoro dva týždne po návrate domov som mal problémy s videním a rovnováhou.“ Akoby tieto problémy nestačili, krátko po návrate domov Mogens zistil, že ho opustila snúbenica. Teraz je však späť, odhodlaný viac než kedykoľvek predtým zdolať Everest bez kyslíka – a to aj napriek tomu, že Russell Brice už z neho začína byť nešťastný. Prehovára ho, aby sa tohto plánu vzdal a liezol normálne s kyslíkom. Lenže Mogens je tvrdohlavý, trvá na tom, že polezie bez kyslíka a naviac rýchlejšie ako zvyšok skupiny, takže veľmi skoro sa od ostatných oddelí.

picture
 
 

BETSY HUELSKAMP – Horolezkyňa (USA)

Betsy Huelskampová je novinárka pôsobiaca v Los Angeles, a keď minulý rok robila rozhovor s Timom Medvetzom o jeho neúspešnom pokuse o zdolanie Everestu v roku 2006, napadlo jej, že by sa o to mohla sama pokúsiť. Jej motto vždy znelo: „Pokiaľ človek nežije na hrane, prichádza tak o všetko.“ Sama sa cíti najlepšie na svojom zhrdzavenom, podomácky opravovanom harleyi: podieľala sa na množstve dokumentov o motorkárskej kultúre a prispieva do najrôznejších časopisov venovaných motorkám. Rada má ale aj horolezectvo, bungee-jumping, potápanie, k tomu má čierny opasok v kung-fu a väčšinu svojho dospelého života sa okrem novinárstva živila práve trénovaním tohto bojového športu. Aj vo veku 46 rokov sa cíti byť v špičkovej kondícii.
„Toto je príležitosť, aká sa človeku naskytne raz za život,“ tvrdí Betsy, ktorá dúfa, že „jej odvážna nomádska osobnosť sa stane inšpiráciou pre ženy a mužov z celého sveta.“ Je presvedčená, že práve Everest zapôsobí ako najväčšia inšpirácia.

picture
 
 

TIM MEDVETZ – Horolezec (USA)

Kalifornčan Tim Medvetz je človek milujúci dobrodružstvá. Ostatne o jeho slobodnej povahe svedčí aj to, že sa živí navrhovaním a stavbou motoriek Harley-Davidson v slávnom Hollywoode. Chrbticu má spevnenú železnou výstuhou, železné pláty má aj v hlave a ľavú nohu má samú skrutku – to všetko je pamiatka na takmer tragickú nehodu na motorke. Minulý rok Tim všetkých prekvapil, keď sa mu podarilo vystúpiť až do 4. tábora vo výške 8 400 metrov, kde ho však zachvátila vysokohorská horúčka. Potom už postupoval príliš pomaly, dochádzal mu kyslík a dostal sa do prudkej hádky s Russellom Bricom, ktorý mu prikázal, aby zostúpil. Russell dodnes tvrdí, že keby Tim pokračoval až na vrchol, neprežil by. Naproti tomu je Tim úplne presvedčený, že by to zvládol a je rozhodnutý to všetkým tento rok dokázať.

picture
 
EPIZÓDA 1: V HONBE ZA ŽIVOTNÝM SNOM – 9. apríla o 21. hod. 

Everest si už vyžiadal 200 ľudských obetí, no aj napriek tomu nič nedokáže odradiť amatérskych horolezcov od toho, aby riskovali svoje životy v túžbe dostať sa až na vrchol. Discovery Channel sa na Everest vracia a sleduje snaženie skupinky odvážnych mužov a žien, ktorí sa pokúšajú zdolať najvyššiu horu sveta pod vedením legendárneho horolezca Russella Brica. Výstup horolezcov a elitného tímu šerpov zachytávajú špičkové kamery. V tábore si Russell uvedomuje, aká veľká úloha ho čaká, pokiaľ má pripraviť tohtoročný tím na výstup ich života. Nováčikovia na Evereste si rýchlo uvedomia, čo bude nasledovať… Len čo vystúpia až do tzv. zóny smrti, sú svedkami toho, ako dvaja profesionálni horolezci bojujú o život…

picture
 
EPIZÓDA 2: NA LANÁCH – 16. apríla o 21. hod. 

Tím amatérskych horolezcov pod vedením Russella Brica stojí pred prvou veľkou a náročnou skúškou. Russell im totiž dal 5 hodín na to, aby vystúpili 610 metrov do prvého vysokého tábora, ktorý sa nachádza na vrchole zradného ľadového útesu. Horolezci vyrazia do prvého tábora, no prakticky vzápätí sa dostane do problémov anglický horolezec Rod Baber. Začne ho totiž strašne bolieť hlava, čo by mohol byť prvý príznak akútnej vysokohorskej choroby či dokonca mozgového edému – opuchu na mozgu, ktorý môže človeka behom niekoľkých minút zabiť. Obrovské problémy stihnúť výstup v termíne má aj americká novinárka Betsy Huelskampová. A dvaja profesionálni horolezci z Kazachstanu, ktorí bojovali o život v zóne smrti, sú stále nezvestní.

picture
 
EPIZÓDA 3: SÚDNÝ DEŇ – 23. apríla o 21. hod. 

Skupina je vo výške 7 450 metrov – čo je výška, do ktorej sa mimo Himalájí človek nedostane – ale slnko páli a jeho žiara sa stáva doslova neznesiteľnou. Dokonca aj tí najlepší horolezci majú problémy s dehydratáciou a vyčerpaním pri ceste do druhého tábora. Len dvaja dorazili v stanovenom limite a Russell má odrazu hlavu plnú starostí, ktorému z nich dovolí pokračovať až na vrchol. Napríklad Timovi Medvetzovi Russell hovorí: „Daj sa dokopy, človeče,“ a dohovára mu, aby nebol tak arogantný a tvrdohlavý. Mogens, ktorý trvá na tom, že najvyšší vrchol sveta zdolá bez kyslíka, sa zase musí postaviť čelom nepríjemnej skutočnosti: Russell mu totiž na rovinu hovorí, že bez kyslíka sa hore nedostane. A Betsy Hueskampová si tiež môže o zdolaní najvyššej hory nechať len zdať – Russell ju totiž posiela späť ešte pred zónou smrti.

picture
 
EPIZÓDA 4: SVETOVÝ REKORD – 30. apríla o 21. hod. 

Skupina horolezcov má za sebou skúšobné a aklimatizačné výstupy. Expedícia opúšťa základný tábor a vydáva sa smerom k vrcholu. Medzitým sa dozvedáme, že počet obetí zase o niečo stúpol. Kdesi vo výške ďaleko pred ostatnými sa nachádzajú David Tait a Phurba Tashi – k dosiahnutiu vrcholu im zostáva už len niekoľko hodín výstupu, no pokiaľ sa im to aj podarí, budú mať za sebou len štvrtinu svojho pokusu o svetový rekord, ktorým má byť dvojitý prechod (tzn., že lezú zo severnej strany cez vrchol, zostúpia do ABC a potom sa južnou stenou vrátia znovu cez vrchol na severnú stranu hory). Na južnej strane Everestu ešte ani jeden z nich nebol a bude to pre nich o to ťažšie, že južná cesta sa nachádza v tieni hory, takže tu nie je ani signál. Skrátka v tom budú úplne sami.

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,52
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.