ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Umelá fotosyntéza o krok bližšie

26.3.2008 16:50:03 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 4056x

Nemeckí vedci spravili dôležitý krok na ceste za umelým nahradením fotosyntézy. Dokázali syntetizovať stabilný klaster anorganických oxidov kovov, ktorý dovoľuje rýchlu a efektívnu oxidáciu vody na kyslík.

 

Umelá fotosyntéza by mohla významnou mierou prispieť k vyriešeniu energetických a klimatických problémov, ak nájdu vedci spôsob akým účinne vyrábať vodík s pomocou slnečnej energie.

Vodík je považovaný za zdroj energie budúcnosti. Automobilový priemysel napríklad neúnavne pracuje na vývoji palivových článkov, ktoré by sa mali na trhu objaviť v roku 2010. Tento systém bude skutočne ekologický len v prípade, že sa vedcom podarí nájsť spôsob získania vodíka z obnoviteľných zdrojov. Umelá fotosyntéza, rozdelenie vody na kyslík a vodík pomocou slnečného svetla, by bola elegantným spôsobom riešenia tohto problému.

Na tejto ceste je ale veľa prekážok. Jednou z nich je vytváranie agresívnych látok v procese oxidácie vody. Rastliny tento problém riešia neustálym opravovaním a nahradzovaním zelených častí. Technická imitácia závisí od vývoja katalyzátorov, ktoré budú stabilnejšie ako tie, ktoré vyvinuli doteraz vedci z Výskumného centra v nemeckom Jülichu a z Emory University v Atlante v USA. Nový klaster anorganických oxidov kovov s jadrom skladajúcich sa zo štyroch iónov vzácneho kovu ruténia katalyzuje rýchlu a efektívnu oxidáciu vody a sám ostáva stabilný.

„Naše vo vode rozpustné tetraruténium má dobré výsledky vo vodnom roztoku už pri izbovej teplote,“ tvrdí prof. Paul Kögerler, ktorý syntetizoval a popísal sľubný klaster. „Na rozdiel od všetkých ostatných molekulárnych katalyzátorov používaných pri oxidácii vody, náš katalyzátor neobsahuje žiadnu organickú zložku. To je dôvod, prečo je taký stabilný.“

Profesorov spolupracovník Bogda Botar načrtol ďalší postup výskumu: „Výzvou je integrácia ruténia do fotoaktívnych systémov, ktoré efektívne premieňajú solárnu energiu na energiu chemickú.“ Doteraz sa získava energia len z chemického oxidantu.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,34
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.