ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Najstaršie zvyšky človeka v západnej Európe

27.3.2008 10:22:10 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 1234x

Vedci datovali sánku a zuby objavené v oblasti Atapuerca v severnom Španielsku do obdobia pred 1,1 až 1,2 miliónmi rokov. Nálezy sú dôkazom dávneho osídľovania kontinentu človekom.

 

Vedci tiež našli kamenné nástroje a zvieracie kosti s rezmi svedčiacimi o ich kontakte s človekom.

Nález pozostáva z časti spodnej sánky človeka. Na mieste sa našli aj zvyšky siedmich zubov, ďalší zub zo sánky odkryli vedci mimo kosti. Malá veľkosť svedčí o tom, že pravdepodobne patrila žene. Nález sa odohral v pohorí Sierra de Atapuerca, oblasti miernych vrchov pri španielskom meste Burgos, v ktorej sa nachádza množstvo starobylých vápencových jaskýň.

Tieto jaskyne poskytli množstvo dôkazov o dávnych ľudských obyvateľoch a sú zaradené medzi miesta svetového dedičstva UNESCO. Nové pozostatky človeka sa našli na archeologickom nálezisku Sima del Elefante, ktoré leží len niekoľko stoviek metrov od dvoch iných miest, na ktorých archeológovia objavili zvyšky najstarších Európanov.

„Ide o najstarší pozostatok človeka nájdený v západnej Európe,“ povedal Jose Maria Bermudez de Castro, riaditeľ Španielskeho národného výskumného centra evolúcie človeka v Burgose.

Bermundez de Castro povedal, že posledný nález sa z anatomického hľadiska spája s prvými hominidmi (moderní ľudia, ich predkovia a príbuzní od okamihu oddelenia od opice) objavenými v Dmansi v Gruzínsku, na začiatku Európy. Gruzínski hominidi žili pred približne 1,7 milióna rokov a predstavujú prvú vlnu ľudí, ktorí opustili Afriku. Vedci sa preto domnievajú, že západnú Európu osídlili hominidi prichádzajúci z východu. Keď prví ľudia dosiahli západ Európy, vyvinul sa z nich podľa vedcov nový druh - Homo antecessor.

Vedci chcú teraz preskúmať, či boli títo ľudia predchodcami neandertálcov alebo aj nášho druhu Homo sapiens.

„Z pohľadu histórie Európy je tento objav veľmi významný,“ povedal prof. Chris Stringer z londýnskeho Múzea histórie prírody. Datovanie prvého osídlenia Európy bolo kontroverzné.

„Prví hominidi mimo Afriky sú tí gruzínski. Potom máme osídlenia aj v ostatných častiach Európy, ale vek nie je veľmi presný. Niektoré z nich sú dokonca bez pozostatkov hominidov,“ povedala Marina Mosquerová, ktorá spolupracovala na skúmaní nového nálezu.

Španielski vedci použili tri rôzne techniky na datovanie nového nálezu: paleomagnetizmus, kozmogenické jadrové datovanie a biostatigrafiu.

Výskumníci tvrdia, že nález je najstarším spoľahlivo datovaným dôkazom ľudského osídlenia Európy. „Našli sme zvyšky európskych potomkov prvej vlny migrácie z Afriky,“ povedala Mosquerová.

Prof. Stringer povedal, že pokiaľ sa nenájdu ďalšie nálezy bol by opatrný v prisudzovaní pozostatkov jedincovi druhu Homo antecessor. Dodal však: „Akokoľvek budeme klasifikovať druh človeka, bude to vždy dôkaz, že juh Európy začali ľudia osídľovať z východu len krátko po tom, ako opustili Afriku, čo je niečo, o čom by sme ešte pred piatim rokmi mohli pochybovať. Dáva nám to istotu, že Európa nebola vynechaná z oblastí, ktoré osídlili prví ľudia. Na Jávu a do Číny sa dostali pred 1,5 miliónmi rokov a niektoré zo zvieracích zvyškov nájdených v Ázii možno nájsť aj v západnej Európe.“

Stringer povedal, že ľudia zo Sima del Elefante si vyrábali primitívne kamenné nástroje a mali relatívne malý mozog. Vonkajšia časť sánky mala niektoré primitívne anatomické vlastnosti, vo vnútri však už bola dokonalejšia.

To znamená, že sa jej majiteľ mohol vyvíjať smerom k druhu človeka, ktorý bol známy až neskôr, ako napríklad Homo heidelbergensis.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,49
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.