Najstarší zaznamenaný hlas znova zaspieval

28.3.2008 14:40:41 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 1775x

Po 150 rokoch si ľudia môžu znova vypočuť éterickú desaťsekundovú nahrávku ženy spievajúcej francúzsku ľudovú pieseň.

 

Nahrávka piesne "Au Clair de la Lune" z roku 1860je považovaná za najstarší známy nahratý ľudský hlas. Pôvodne sa za najstaršiu nahrávku považoval Edisonov fonograf spievajúci detskú pieseň z roku 1877. Vedci teraz pomocou virtuálneho hrotu čítajúceho riadky prehrali záznam „fonoautografu“ tvoreného leptaním papiera pokrytého sadzami.

„Keď som nahrávku počul prvýkrát, bolo to magické,“ povedal historik David Gioavannoni, ktorý záznam objavil. „Je fakt, že je to nahraté v dyme. Hlas vychádza spoza opony sluchového dymu.“

Krátku pieseň zachytil 9. apríla 1860 fonoautograf - prístroj, ktorý vytvoril parížsky vynálezca Edouard-Leon Scott de Martinville. Zariadenie vyrývalo reprezentáciu zvukových vĺn do papiera pokrytého sadzami z horiacej olejovej lampy. Do sadze sa jednotlivé riadky zaznamenávali pomocou ihly, ktorou hýbala bránica reagujúca na zvuk. Nahrávky neboli určené pre neskoršie opätovné prehranie.

Pán Giovannoni pracuje so skupinou First Sounds, ktorú tvoria vedci zaoberajúci sa históriou zvuku, ktorých cieľom je umožniť každému počuť prvé nahrávky zvuku všetkým ľuďom.

Vedci z Lawrence Berkeley National Laboratory (LBNL) v USA vytvorili digitálne zábery papiera s vysokým rozlíšením a použili „virtuálny hrot“, pomocou ktorého čítali škrabance.

Pretože záznamy fonoautografu boli zhotovené prostredníctvo kľuky poháňanej ľudskou rukou, rýchlosť sa menila a tým sa menila aj výška tónu.

„Ak niekto spieva tón C a kľuka zrýchli alebo spomalí, vlny menia svoj tvar a posúvajú sa,“ povedal Earl Cornell z LBNL. „Popri reprodukcii nahrávky sme využívali ladičky, ktoré nám dovolili upravovať zvuk.“

Predtým bola za najstarší známy zaznamenaný hlas považovaná nahrávka piesne „Mary had a little lamb“, ktorú zhotovil Thomas Alva Edison. Vynálezca žiarovky nahral jednu slohu aby otestoval ďalší zo svojich vynálezov – fonograf – v roku 1877.

„Edisona objav nerobí o nič menším,“ povedal Giovannoni. „V skutočnosti bol on prvým, kto nahral zvuk a znova ho prehral.“

Novú nahrávku prezentujú vedci dnes (28.3.) na vedeckej konferencii v Kalifornii.

pôvodná nahrávka

originál článku